Notowania

kpx
18.07.2013 11:46

Spółka dnia: Zweryfikują strategię. Przekona to inwestorów?

Akcje spółki są jednymi z najmocniejszych w indeksie. Na uwagę zasługuje jedna z transakcji na kwotę ponad 7,5 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz

Kopex, producent i dostawca maszyn i urządzeń dla przemysłu wydobywczego, weryfikuje strategię na lata 2013-2017. Szczegóły inwestorzy poznają w październiku, ale prezes Józef Wolski (na zdjęciu) zdradza już pewne szczegóły. Między innymi założenie o udziale sprzedaży w Azji, wynoszącym 45 procent, jest nierealne. Przed 12:00 akcje spółki drożały najmocniej w mWIG40.

_ Prezes Kopeksu Józef Wolski poinformował, że Kopex prowadzi prace nad całościowym dokumentem strategii, który chce opublikować w październiku . _ Spółka planuje zweryfikować cele finansowe zawarte w opublikowanych w _ marcu założeniach do strategii na lata 2013-2017 - czytamy w raporcie DM PKO BP. _

Podtrzymana została przewodnia myśl opublikowanej w marcu tego roku strategii. Kopex zmierza do wzrostu sprzedaży i umocnienia pozycji za granicą. Przy obecnej, trudnej sytuacji gospodarczej w Polsce, grupie trudno byłoby o osiągnięcie celu.

Jako jedna z niewielu polskich firm ma swój oddział w Chinach. Prezes nie wyklucza, że do chińskiej spółki jointventure Shandong Tagao dołączy XinWen Mining Group. Zaangażowanie na tamtejszym trudnym rynku nie będzie jednak tak duże jak wcześniej zakładano. Prezes uważa, że udział sprzedaży w Azji w sprzedaży ogółem na poziomie blisko 50 procent wciągu najbliższych 4 lat będzie nierealny i niemożliwy. Dodał, że podtrzymane zostanie założenie, aby Kopex w przyszłości nie był jedynie dostawcą maszyn dla górnictwa.

Poza tym grupa planuje do końca roku przeprowadzić połączenie australijskich spółek Kopex Australia i Kopex Waratah. Wolski zapowiedział też, że w III i IV kwartale poprawę wyników powinna zanotować działająca w Republice Południowej Afryki spółka Kopex Africa. Z kolei doinwestować chcą działającą w Rosji spółkę Kopex
Sibir.

Podczas dzisiejszej sesji kurs akcji na giełdzie w Warszawie rośnie ponad 2 procent. Przed 12:00 była to najmocniejsza spółka wśród _ średniaków _ z GPW.

Dzisiejsze notowania akcji spółki Kopex Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Co ciekawe, towarzyszą temu bardzo wysokie jak na spółkę obroty - ponad 8 mln zł. Średnio na sesji nie przekraczały dotychczas 1 mln zł. Za 95 procent wartości transakcji odpowiada jeden _ deal _z 9:57. Przez rynek przeszło 800 tysięcy akcji po cenie 9,45 zł za sztukę.

Za tak dużą transakcją (dotyczyła jednego procenta wszystkich papierów) musi stać znaczący inwestor, co jest interesującą informacją dla osób próbujących naśladować zagrania dużych graczy. Otwartym pytaniem pozostaje jednak to czy odebrać to jako sygnał kupna czy sprzedaży. W końcu jedna strona zdecydowała się na kupno (w domyśle nie wierząc w dalszy wzrost), a druga wręcz przeciwnie.

Wymowę tego poziomu (9,45 zł) wzmacnia fakt, że stanowił on wsparcie w końcówce maja, po czym akcje podrożały do 12,64 zł. Z drugiej strony, tak tanio akcji Kopeksu nie można było nabyć od ponad 4 lat.

Cena akcji Kopeksu od początku 2007 roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Na odwrót części inwestorów wpływ miały m.in słabsze wyniki. W I kwartale 2013 roku Kopex wypracował 9,7 mln zł zysku n etto. W całym 2012 roku było to 53,29 mln zł. Na koniec marca miał też dług netto w wysokości około 650 mln zł.

_ - Choć wyniki finansowe i perspektywy na II kwartał nie są inspirujące, a odwołanie prezesa (Andrzeja Jagiełły - red.) ma negatywny wpływ na długoterminowe perspektywy, jesteśmy zdania, że obecna wycena rynkowa nie odzwierciedla potencjału poprawy wyników w kolejnych latach, biorąc pod uwagę, że przemysł maszyn górniczych charakteryzuje się cyklicznością _ - napisali w raporcie z 5 czerwca analitycy ING Securities.

Czytaj więcej w Money.pl
Spółka dnia: Bronią się przed wierzycielami. Kurs akcji mocno w dół Od początku roku notowania firmy spadły już o ponad 80 procent.
Spółka dnia: Jej kurs rośnie dzisiaj najszybciej w WIG20 Niższa cena docelowa dla GTC nie przestraszyła inwestorów. Sprawdź, dlaczego kupują jej akcje.
Spółka dnia: Getin przejmuje bank. Akcje wśród liderów Sprawdź, jak inwestorzy zareagowali na podpisanie - wartej kilkadziesiąt milionów złotych - umowy.
Tagi: kpx, spółka dnia, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz