Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Ta spółka wygryzła TVN. Co dalej z cenami akcji?

0
Podziel się:

Analitycy prognozują dalsze losy dwóch dużych spółek z GPW.

Ta spółka wygryzła TVN. Co dalej z cenami akcji?
(Dmitriy Shironosov/Dreamstime.com)

Tylko w ciągu ostatniego roku, kiedy spółki masowo bankrutowały, a WIG20 urósł zaledwie o pięć procent, cena akcji Eurocash wzrosła aż o 70 procent. Jeśli jednak inwestor trzyma papiery od debiutu, pomnożył majątek już ponad 18-krotnie. Przed wczorajszym otwarciem sesji, spółka dołączyła do WIG20, w którym zastąpiła TVN. Co dalej z kursem jej akcji?

Eurocash to największy w Polsce hurtowy dostawca szybko zbywalnych produktów spożywczych (FMCG), chemii gospodarczej, alkoholi i wyrobów tytoniowych. W skład grupy wchodzą Eurocash Cash&Carry, KDWT Impuls, sieć sklepów ABC oraz sieć handlowa Delikatesy Centrum.

Spółka z roku na rok zwiększa swoje zyski, dzięki czemu jej posiadacze tylko w ostatnich trzech miesiącach zyskali 28 procent. W zgoła odmiennych nastrojach są akcjonariusze wypadającego z WIG20 TVN-u, który wraz z indeksem leci niemal łeb w łeb, tracąc już blisko cztery procent.

Cena akcji w górę o 1800 procent

Również podczas ostatnich kilku sesji akcje Eurocashu drożały, z 50 zł do około 55 zł. Wzrost o blisko 10 procent można tłumaczyć zwiększonym zainteresowaniem ze strony znacznej części inwestorów, którzy w awansie spółki do znacznie bardziej prestiżowego indeksu giełdowego upatrują możliwości zarobienia dużych pieniędzy.

W tym roku kurs Eurocash zachowywał się znacznie lepiej od TVN i WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wielu inwestorów stosuje bowiem strategię tworzenia portfela inwestycyjnego na podstawie spółek z indeksu WIG20. Duży popyt generują zwłaszcza fundusze inwestycyjne, które często zgodnie ze swoją polityką inwestycyjną, większą część kapitału przeznaczają na zakup akcji właśnie tych spółek.

Cena akcji Eurocashu rosła w bardzo szybkim tempie jednak już znacznie wcześniej, więc utożsamianie takiego zachowania inwestorów wyłącznie z rewizją indeksów byłoby nadużyciem. Niemal nieprzerwany trend wzrostowy kursu trwa od debiutu spółki 4 lutego 2005 roku. Od tamtego czasu akcje podrożały z 2,77 zł do 55,15 zł na wczorajszym zamknięciu. Oznacza to wzrost o ponad 1800 procent.

Zobacz notowania akcji Eurocash od debiutu 04 lutego 2005 roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Skąd ten wzrost? Spółka z roku na rok poprawia wyniki - w latach 2009-2010 tempo wzrostu zysku netto wynosiło blisko 30 procent rok do roku. Nieco słabszy był tylko 2011 rok (+5 procent). Największy przyrost obserwować można było jednak w zeszłym roku - spółka niemal podwoiła zysk.

źródło: Money.pl na podstawie danych spółki

Wzrosty to efekt sporej aktywności w zakresie szukania nowych sposobów zwiększania sprzedaży i udziału w rynku. Eurocash realizuje to między innymi poprzez przejęcia. Do dużej transakcji doszło na przykład na przełomie 2011 i 2012 roku, kiedy spółka sfinalizowała kupno Grupy Tradis. Była to jedna z największych transakcji na polskim rynku spożywczym. Jej wartość przekroczyła 1,096 miliarda złotych.

Przyszłość już nie taka kolorowa

Zdaniem Kamila Szlagi, analityka KBC Securities, bardzo mocny wzrost kursu akcji Eurocashu nie jest do utrzymania w kolejnych miesiącach. - _ Wynika to przede wszystkim z prognozowanej niższej dynamiki wzrostu w kolejnych latach, choć jednocześnie należy podkreślić, iż zyski utrzymają się na wysokim poziomie _ - uważa analityk.

Potwierdzeniem słów analityka mogą być ostatnie wyniki za czwarty kwartał 2012 roku. Zysk operacyjny grupy wyniósł 160,7 mln zł, podczas gdy analitycy spodziewali się wyniku na poziomie 159,1 mln zł. Zawiodły również przychody, które wyniosły w tym okresie 4,209 mld zł wobec oczekiwanych 4,260 mld zł.

- _ W perspektywie 6-8 miesięcy rynek nie będzie już tak optymistyczny. Myślę, że wyniki za pierwszy kwartał 2013 roku, które spółka opublikuje w maju, potwierdzą moje obawy dotyczące dynamiki wzrostu zysków _ - podsumowuje Kamil Szlaga.

Analityk przekonuje, że zakup papierów Eurocashu to teraz ryzykowna inwestycja. - _ Biorąc pod uwagę wskaźniki wyceny, akcje Eurocashu są przewartościowane w porównaniu z innymi spółkami w Polsce i za granicą. Rekomenduję ich sprzedaż, gdyż według naszej analizy są one warte 38 zł _.

Wskaźniki fundamentalne na tle całego rynku
Wskaźnik Eurocash Mediana Średnia
Cena / Zysk 52,02 9,18 14,31
Cena / Wartość księgowa 11,72 0,88 1,16
ROA (stopa zwrotu z aktywów) 4,08% 1,86% 1,54%
ROE (stopa zwrotu z kapitału własnego) 31,00% 4,56% 7,78%

źródło: Money.pl na podstawie danych ttools.pl

Wskaźniki mówią bowiem, że spółka jest stosunkowo droga. Okazuje się, że inwestując w spółkę złotego, możemy liczyć na niecałe dwa grosze zysku, podczas gdy średnio dla szerokiego rynku otrzymalibyśmy prawie siedem groszy. Inwestorzy są skłonni tyle płacić ze względu na wysoką rentowność spółki. Stopa zwrotu z kapitału własnego jak i aktywów (czyli uwzględniając między innymi zadłużenie) jest kilkukrotnie wyższa, niż rynkowa średnia.

W kwestii przyszłej ceny, zdania są podzielone. Ostatnie rekomendacje instytucji finansowych dla Eurocashu są raczej neutralne i w większości przypadków cena akcji jest poniżej obecnie notowanych poziomów.

Ostatnie rekomendacje analityków dla Eurocashu
Instytucja data wydania cena z dnia wydania cena docelowa rekomendacja
Raiffeisen 12-03-2013 52,20 54,00 Trzymaj
UBS 08-02-2013 49,74 49,74 Neutralnie
IDM 31-01-2013 50,30 48,10 Trzymaj
Renaissance 22-01-2013 46,28 51,90 Trzymaj
Millenium DM 18-01-2013 47,00 50,50 Neutralnie

źródło: Money.pl

TVN opuszcza elitęDo grona największych spółek z GPW, Eurocash dołączył kosztem TVN. Spółka już od dawna miała problemy finansowe, które przekładały się na znaczny spadek cen akcji. Dług netto TVN na koniec 2012 roku osiągnął dwa miliardy złotych. Będzie on ciążył spółce do 2016-2017 roku. Spekulacje na temat wypadnięcia z WIG20 pojawiały się na rynku już kilka miesięcy temu.

Zobacz jak kształtował się kurs TVN w ostatnich 2 latach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Czy jednak degradacja TVN z WIG20 przyniesie odwrócenie się od niej części inwestorów? Zdaniem Andrzeja Knigawki, analityka ING Securities, samo wypadnięcie z indeksu nie będzie miało dla TVN większego znaczenia

- _ Tylko około 5 procent pieniędzy inwestorów instytucjonalnych podąża za indeksem blue chipów. Ewentualne korekty w portfelach w bardzo ograniczony sposób wpłynęły na notowania w ostatnich tygodniach _ - tłumaczy analityk. - _ Moim zdaniem, zmiana ta może nawet wpłynąć na stabilizację ceny akcji _ - dodaje.

Restrukturyzacja długu pozwoli wyjść na prostą

Ciekawie za to może wyglądać rywalizacji dwóch gigantów medialnych - Cyfrowego Polsatu i TVN, które teraz notowane będą w tym samym indeksie. Notowania z ostatniego roku wskazują jednoznacznie na przewagę grupy Zygmunta Solorza.

Ważniejsza dla inwestorów jest jednak przyszłość, a ta - zdaniem Andrzeja Knigawki - lepiej wygląda w przypadku spółki z grupy ITI.

- _ TVN jest spółką dużo tańszą od Cyfrowego Polsatu _ - podkreśla analityk. - _ Spodziewam się dalszej obniżki kosztów operacyjnych w 2013 roku. Gigantyczny potencjał tkwi w możliwym spadku kosztów oprocentowania długu TVN. Około 75 procent zobowiązań spółki oprocentowane jest na niemal 11 procent. W momencie refinansowania powinno ono spaść do około 6 procent _ - przewiduje Andrzej Knigawka. - _ Analizując sytuację finansową, akcje są warte około 11,90 zł. Myślę, że jest bardzo duże prawdopodobieństwo, aby na tym poziomie kurs znalazł się w perspektywie kolejnych kilku miesięcy. _

Zdecydowanie bardziej zachowawcze są pozostałe najnowsze rekomendacje biur maklerskich. Żadne z nich nie zaleca kupowania akcji, wyceniając je na poziomie zbliżonym do obecnych notowań.

Ostatnie rekomendacje analityków dla TVN
Instytucja data wydania cena z dnia wydania cena docelowa rekomendacja
UBS 20-02-2013 9,58 10,00 Neutralnie
Societe General 12-02-2013 9,07 8,60 Sprzedaj
IDM 11-02-2013 9,07 9,00 Trzymaj
Erste Securities 05-02-2013 9,20 9,00 Redukuj

Wczoraj papiery Eurocashu poruszały się w rytm całego rynku, a ten zdominowany był przez sprzedających. WIG20 stracił na wartości 1,3 procent. Nieco większą przecenę mogliśmy obserwować w przypadku debiutanta w tym indeksie (-1,96 procent). Warte odnotowania są obroty, które przekroczyły 40 mln zł. Nieco lepiej wyglądały notowania TVN, który przy obrotach na poziomie 5,3 mln zł zyskał na wartości 0,32 procent.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

spółka dnia
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)