Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

12-16 grudnia 2011 r. Spadki na rynku złota - sprawdź przyczyny i poznaj prognozy!

0
Podziel się:

Niewątpliwie połowa grudnia to jeden z najgorszych dla złota okresów w ostatnim czasie. W ubiegłym tygodniu złoto potaniało o 86 dolarów na uncji, zamykając tym samym piątkową popołudniową sesję kwotą o 115 USD na uncji niższą aniżeli w poprzedni piątek.
Gdy wcześniejszy tydzień (05-09 grudnia br.)...

Niewątpliwie połowa grudnia to jeden z najgorszych dla złota okresów w ostatnim czasie. W ubiegłym tygodniu złoto potaniało o 86 dolarów na uncji, zamykając tym samym piątkową popołudniową sesję kwotą o 115 USD na uncji niższą aniżeli w poprzedni piątek.

Gdy wcześniejszy tydzień (05-09 grudnia br.) złoto zamknęło wynikiem 1.709 dolarów za 1 uncję, spekulacje skupiły się wokół poziomu 1,7 tys. dolarów za uncję. Jednakże już w pierwszym dniu tygodnia wszelkie wątpliwości zostały rozwiane i podczas pierwszej, porannej sesji złoto straciło wyżej wspomniany pułap. Spadek do 1.680 USD/1 t oz. na otwarciu tygodnia to efekt m.in. porozumienia liderów Unii Europejskiej w sprawie kluczowych kwestii związanych z ratowaniem strefy euro. Wzrosty indeksów giełdowych, a także ruchy walutowe wymusiły na rynku złota spadki. Popołudniu uncję tego kruszcu wyceniono już o 20,5 USD niżej aniżeli rano, czemu tradycyjnie sprzyjały takie wskaźniki jak eurodolar (spadek z 1,3373 do 1,33164), a także notowania dolara amerykańskiego do franka, funta i jena (względem wszystkich wymienionych dolar znacznie się umocnił). We wtorek wzrosły obawy o kryzys zadłużenia w Europie, a także o cięcie ratingów kredytowych w Europie. Co więcej kurs dolara amerykańskiego znacznie wyhamował w
stosunku do kluczowych walut, dzięki czemu przez cały dzień złoto drożało, osiągając 1.672,5 USD/1 t oz., co jak się później okazało było ostatnim tak wysokim notowaniem w minionym tygodniu. W ciągu kolejnych dwóch dni, regularnie taniejąc kruszec nie tylko nie zdołał odzyskać poziomu 1.700 dolarów za uncję, ale stracił kolejną barierę - 1,6 tys. USD za uncję. Wskaźnik eurodolara znalazł się poniżej 1,3, jednakże zdaniem analityków tak gwałtowny spadek kursu złota związany był z automatycznymi zleceniami sprzedaży, które zostały uruchomione środową deprecjacją poniżej 200-dniowej średniej ruchomej. Ubiegłotygodniowe dno na rynku złota wyznaczyła czwartkowa, popołudniowa sesja - 1.574 USD/1 t oz., czyli jednocześnie najniższe notowanie od połowy lipca tego roku. Realizacja zysków na złocie dobiegła końca w czwartek - w ostatnim dniu tygodnia złoto odzyskało część strat, nie zdołało jednak powrócić powyżej poziomu 1,6 tys. USD/1 t oz., co dodatkowo i niewątpliwie będą utrudniać niektóre prognozy dotyczące
notowań złota w I kwartale 2012 roku. Według ankiety przeprowadzonej przez agencję Reuters wśród ekonomistów, traderów i managerów z 20 funduszy hedgingowych, w ciągu pierwszych trzech miesięcy nadchodzącego roku złoto potanieje - zdaniem ponad połowy do 1.450 USD/1 t oz., zaś 1/3 do co najmniej 1,4 tys. USD/1 t oz. Finalnie złoto zamknęło tydzień notowaniem 1.594 dolarów za 1 uncję.

W przeliczeniu na złotówki według kursów średnich NBP, w poniedziałek rano na giełdzie w Londynie za uncję złota płacono 5.731,66 PLN, natomiast na zamknięciu ostatniej w tygodniu sesji - 5.513,01 PLN.

Bartosz Wojtczak
Chief Analyst | Główny Analityk

Inwestycje Alternatywne Profit S.A.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)