Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

23-27 maja 2011 r. Analiza rynku złota w ostatnim pełnym tygodniu maja

0
Podziel się:

Ostatni pełny tydzień maja złoto będzie mogło zaliczyć do jak najbardziej udanych. Kruszec nie tylko odzyskał i utrzymał pułap 1,5 tys. dolarów za uncję, ale także oddalił się na bezpieczną odległość powyżej wspomnianej bariery. Tydzień został zamknięty ubiegłotygodniowym apogeum cenowym, także w...

Ostatni pełny tydzień maja złoto będzie mogło zaliczyć do jak najbardziej udanych. Kruszec nie tylko odzyskał i utrzymał pułap 1,5 tys. dolarów za uncję, ale także oddalił się na bezpieczną odległość powyżej wspomnianej bariery. Tydzień został zamknięty ubiegłotygodniowym apogeum cenowym, także w przeliczeniu na polską walutę złoto odnotowało wzrost.

Nie ulegało wątpliwości, że w minionym tygodniu złoto podejmie próbę odzyskania pułapu 1.500 dolarów za 1 uncję. I już pierwszego dnia - co bardzo ważne, pomimo wzrostu wartości dolara amerykańskiego - złoto zdrożało. Wzrosty podyktowało zapotrzebowanie na metal z powodu poszukiwania bezpiecznej przystani przez inwestorów. W kolejnych dniach sytuacja na walutach uległa jednak zmianie, stając się tym samym następną przyczyną wzrostu wartości kruszcu - eurodolar osiągnął we wtorek poziom 1,4129 (z poniedziałkowego 1,3975), natomiast kurs funta szterilnga do dolara amerykańskiego - 1,6287 w środę (z wtorkowego 1,6066). W połowie tygodnia notowania złota przestały rosnąć, zatrzymując się w granicach 1.525-1.530 USD za uncję. Korekta po paru dniach wzrostów spowodowała deprecjację do 1.518,5 USD/1 t oz., jednakże rynek złota zelektryzowała w drugiej połowie tygodnia informacja o szacunkach World Gold Council dotycząca importu złota przez Chiny. Po wyrażonych w setkach ton szacunkach, kurs złota wzrósł w piątek o
kilkanaście dolarów na uncji - do 1.533 USD/1 t oz., co jest jednoznaczne (tak jak w przypadku srebra) z zamknięciem tygodnia ubiegłotygodniowym apogeum cenowym.

Licząc po kursach średnich na polską walutę, w poniedziałek rano na londyńskiej giełdzie, za uncję złota płacono 4.252,91 PLN, natomiast na zamknięciu ostatniej sesji w tygodniu tę samą ilość metalu wyceniono na 4.292,86 PLN.

Bartosz Wojtczak

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)