Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Będzie wielkie uwolnienie ropy. Spadną ceny?

0
Podziel się:

Międzynarodowa Agencja Energetyczna chce zmniejszyć ceny tego surowca i wesprzeć światową gospodarkę.

Będzie wielkie uwolnienie ropy. Spadną ceny?
(Christian Lagereek.<br> Fahraeus/Dreamstime.com)

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA), zrzeszająca uprzemysłowione kraje importujące ropę naftową ogłosiła, że zamierza uwolnić 60 mln baryłek ze strategicznych rezerw państw, by zmniejszyć ceny tego surowca i wesprzeć światową gospodarkę.

Licząca 28 członków organizacja, do której należy wiele krajów europejskich, w tym Polska oraz m.in. USA, Kanada, Australia, Nowa Zelandia, Japonia, Korea Płd. i Turcja, poinformowała, że będzie wypuszczała na rynek 2 mln baryłek dziennie przez kolejnych 30 dni, by w ten sposób zrekompensować różnicę w podaży powstałą przez zmniejszenie dostaw z Libii. Połowę surowca będą dostarczały USA.

Informacją taką podano po tym jak podczas szczytu 8 czerwca Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) nie udało się osiągnąć porozumienia ws. zwiększenia produkcji, mimo że największy producent w kartelu, Arabia Saudyjska, zapowiedziała, że jednostronnie zwiększy swoje dostawy.

CENY ROPY W OSTATNICH 6 MIESIĄCACH:

Należąca do OPEC Libia eksportowała przed rewolucją, która zatrzymała produkcję w sektorze naftowym, około 1,2 mln baryłek ropy dziennie. IEA szacuje, że Libia będzie wyłączona z rynku przynajmniej do końca 2011 roku. Zdaniem agencji _ większe napięcia na rynku ropy mogą zagrozić delikatnemu wzrostowi gospodarczemu na świecie _.

Jak podkreśla Reuter, jest to trzeci przypadek w 37-letniej historii agencji, kiedy zdecydowała się ona uruchomić rezerwy. IEA utworzono po kryzysie naftowym z 1974 roku.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/111/t124015.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/czujko;rzad;nie;ulzy;kierowcom;moze;im;dokrecic;srube,71,0,802631.html) Czujko: Rząd nie ulży kierowcom. Może im dokręcić śrubę Palce rządu i ekspertów wskazują winnych - to spekulanci.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/158/t97438.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pawlak;ceny;ropy;i;gazu;beda;spadac,230,0,825830.html) Pawlak: Ceny ropy i gazu będą spadać Wicepremier odniósł się do wypowiedzi szefa rosyjskiego Gazpromu Aleksieja Millera, który pod koniec kwietnia poinformował, że cena gazu na koniec 2011 r. może wynieść 500 dolarów za 1 tys. metrów sześciennych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/113/t94065.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/winiecki;dla;money;pl;drogie;paliwa;to;wina;politykow,161,0,825249.html) Winiecki dla Money.pl: Drogie paliwa to wina polityków Spekulanci mogą powodować większe fluktuacje cen, ale jedynie wokół trendu. Nie mogą natomiast zmienić trendu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)