Notowania

gazoport
22.06.2010 06:13

Będzie wojna gazoportów na polskim wybrzeżu

PGNiG postawi w Zatoce Puckiej konkurenta dla budowanego w Świnoujściu gazoportu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)

*Jeszcze nie ruszyła budowa gazoportu w Świnoujściu, a już Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo chce postawić konkurenta w Zatoce Puckiej. *

Latem rozstrzygnie się, kto zarobi 3 miliardy złotych za budowę w Świnoujściu pierwszego polskiego terminalu do odbioru skroplonego gazu LNG - czytamy w _ Gazecie Wyborczej _. Budowa ma się zacząć we wrześniu, bo terminal ma być oddany do użytku do lipca 2014 roku. W drugiej połowie 2014 roku do Świnoujścia zawiną pierwsze statki ze skroplonym gazem, który przed rokiem PGNiG zamówiło w Katarze.

PGNiG ma pomysł na konkurencyjny gazoport. Początkowo to ta właśnie firma miała budować terminal w Świnoujściu, ale dwa lata temu odstąpiła projekt państwowemu Gaz-Systemowi.

PGNiG zamierza zbudować swój gazoport w Zatoce Puckiej, w pobliżu gminy Kosakowo - dowiedziała się _ Gazeta Wyborcza _. Byłaby to tzw. bojka, czyli pływający terminal do odbioru gazu ze statków na morzu. _ Bojka _ byłaby połączona rurą z lądem, gdzie znajdowałyby się instalacje zamieniające skroplony surowiec w gaz. Dodatkowo zaplanowano podmorską rurę z Trójmiasta - aż do rafinerii Lotosu. Formalnie terminal mógłby odbierać do 1,5 mld m sześciennych gazu rocznie, ale według naszych rozmówców jego moce byłyby trzy razy większe. W zeszłym tygodniu PGNiG zgłosiło się do Ministerstwa Gospodarki podotacje na tę inwestycję z pieniędzy Unii Europejskiej.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Gaz z Kataru przypłynie do Świnoujścia. Jest umowa ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gaz;z;kataru;przyplynie;do;swinoujscia;jest;umowa,167,0,486055.html )
* [ Jest pierwsze pozwolenie na budowę _ gazoportu _ ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/jest;pierwsze;pozwolenie;na;budowe;gazoportu,63,0,491839.html )
* [ Notowania surowców na świecie ]( http://www.money.pl/gielda/surowce/ )
Tagi: gazoport, lts, pgn, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, surowce, najważniejsze, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz