Notowania

benzyna
04.11.2008 13:06

Benzyna najtańsza od półtora roku

Cena benzyny spadła najniżej od kwietnia 2007, a oleju - od lutego tego roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/J.Bednarczyk)

*Cena benzyny spadła najniżej od kwietnia 2007, a oleju napędowego - od lutego tego roku. *

Eksperci firmy e-petrol twierdzą, że należy spodziewać się dalszych obniżek.

Kolejny tydzień z rzędu minął pod znakiem spadku cen paliw na polskich stacjach. Polacy coraz mniej wydają na paliwa, w porównaniu z rekordowym okresem ostatnich wakacji.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Paliwa najtańsze od 3 miesięcy ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/paliwa;najtansze;od;3;miesiecy,118,0,362870.html )
* [ Szczęśniak: Ceny ropy spadają bez szczególnego powodu ]( http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/szczesniak;ceny;ropy;spadaja;bez;szczegolnego;powodu,53,0,359477.html )
* [ USA: Modlą się na stacjach benzynowych ]( http://news.money.pl/artykul/usa;modla;sie;na;stacjach;benzynowych,83,0,358227.html )

Wg najnowszych danych ze stałego monitoringu cen na stacjach paliw w Polsce, jaki prowadzi e-petrol.pl, przeciętna cena benzyny 95 w Polsce wynosi teraz 4,14 zł/l i jest o 5 gr. niższa niż w zeszłym tygodniu. Olej napędowy potaniał o 7 gr., do ceny 4,06 zł/l. Przeciętna cena autogazu spadła o symbolicznego grosza i teraz to 2,27 zł/l. Sukcesywnie powiększa się liczba miejscowości, gdzie na stacjach paliwa tradycyjne - benzyna, olej napędowy - sprzedawane są wyraźnie poniżej 4 zł/l.

Ostatni raz przeciętna cena benzyny 95 była niższa, wg danych e-petrol.pl, w pierwszym tygodniu kwietnia 2007 i wynosiła wtedy 4,09 zł/l. W przypadku oleju napędowego kierowcy płacą za niego najmniej od ponad pół roku (25 lutego 2008 przeciętna cena wyniosła 3,99 zł/l).

Rekordy cenowe na polskim rynku ustanowione zostały w lipcu tego roku, kiedy to średnio za litr benzyny i oleju napędowego płaciliśmy około 4,7 zł/l. Od tego czasu kierowcy, którzy tankują np. 40-litrowy bak, płacą na stacjach, za tankowanie _ do pełna _, mniej o około 30 zł/l, dla obu typów paliw.

Przy cenach ropy naftowej stabilizujących się ostatnio na poziomie około 60 USD za baryłkę i przy odrobieniu przez polską złotówkę części strat z ostatnich kilku tygodni wobec dolara amerykańskiego, powróciły znaczące spadki cen także na polski rynek hurtowy. Pozwala to oczekiwać dalszego ciągu obniżek cen w kolejnych dniach także w detalu.

Tagi: benzyna, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, surowce, najważniejsze
Źródło:
e-petrol.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz