Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Bartosz Wojtczak
|

Cena srebra ponad 17 dol. za uncję

0
Podziel się:

Biały kruszec zdołał przekroczyć barierę 17,00 USD za uncję, drożejąc od poniedziałku do piątku o 9 centów na uncji.

Cena srebra ponad 17 dol. za uncję
(EPA/PAP)

Pierwszy w maju pełny, pięciodniowy dla inwestorów z londyńskiej giełdy tydzień był bardzo pomyślny dla rynku metali szlachetnych. W ślad za żółtym kruszcem, które miniony tydzień zamknęło o ponad 20 USD wyżej od wcześniejszego podążało srebro.

Biały kruszec zdołał przekroczyć barierę 17,00 USD za uncję, drożejąc od poniedziałku do piątku o 9 centów na uncji.

W poniedziałek na giełdzie w Londynie uncja srebra kosztowała 16,74 USD, czyli jej cena względem notowania zamykającego wcześniejszy tydzień spadła o blisko ćwierć dolara na uncji. Początek minionego tygodnia charakteryzował się odreagowaniem cenowym surowców z każdego sektora. Biały kruszec tracił na wartości w ślad za taniejącą ropą naftową, która zdaniem maklerów wcześniej podrożała zbyt gwałtownie, w związku z czym spora korekta była nieunikniona.

Deprecjacja dotknęła także metali przemysłowych, a notowania szanghajskiej miedzi spadły do najniższego od ponad trzech miesięcy poziomu. Przeceny towarzyszyły także żywności, mimo klęski żywiołowej w południowo-wschodniej części Azji. Ponadto spadki spotęgowało silne umocnienie się amerykańskiej waluty względem jena japońskiego (wskaźnik USD/JPY wzrósł ze 102,99 do 103,83), a także niewielki spadek na parze GBP/USD.

We wtorek wartość uncji srebra przekroczyła psychologiczny pułap 17,00 USD, osiągając cenę 17,09 USD/1 oz. Jednakże szybka i masowa realizacja zysków ze strony łowców okazji zaowocowała deprecjacją. Kolejny dzień przyniósł spadek rzędu niespełna 40 centów na uncji. Było to wynikiem silnego odreagowania po uprzednim przebiciu poziomu 17,00 USD za uncję, a także negatywnego wpływu sytuacji na rynku walutowym, gdzie dolar amerykański znacznie się umocnił względem kluczowych walut.

Spadek wartości eurodolara oraz ciągły i wyraźny wzrost na parze USD/JPY (ze 104,67 do 105,04) potęgowały rozmiar korekty białego kruszcu. Ponadto tracąca na wartości ropa naftowa, miedź utrzymująca się w trendzie spadkowym oraz nienajlepsza kondycja innych metali szlachetnych negatywnie wpływały na notowania srebra.

Kluczową rolę odegrała także informacja dotycząca inflacji w USA, która znacznie poprawiła nastroje na rynkach akcji, negatywnie wpływając tym samym na kruszce. Pod koniec tygodnia cena uncji srebra spadła do 16,60 USD, co było najsłabszym notowaniem białego kruszcu w minionym tygodniu.

W piątek, w wyniku niewielkiego pozytywnego ruchu eurodolara oraz fali spekulacyjnej wzrastały notowania metali szlachetnych. W ślad za złotem, które wraz z platyną zyskało po 3% na uncji podrożało srebro. Biały kruszec zamknął tydzień kwotą 16,83 USD za uncję.

W przeliczeniu na rodzimą walutę, w poniedziałek na giełdzie w Londynie uncja białego kruszcu kosztowała 36,82 PLN, natomiast w piątek za tę samą ilość srebra płacono 36,79 PLN.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)