Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ceny cukru
10.12.2011 16:00

Ceny i kakao cukru na giełdach spadają

Kakao jest najtańsze od trzech lat, cukier też traci.

Podziel się
Dodaj komentarz
(cyclonebill/CC/flickr)

Notowania cukru na światowych giełdach spadają. W ciągu ostatniego tygodnia cukier biały staniał w Nowym Jorku o 2 procent do około 603 dolarów za tonę, a surowy o 3 procent, do około 508 dolarów za tonę. Kakao jest natomiast najtańsze od trzech lat.

W ciągu miesiąca cukier biały potaniał o 11 procent. W ujęciu rocznym cukier nierafinowany kosztuje mniej o 21 procent, a biały 18 procent - podała Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAMMU/FAPA).

Jeszcze w lutym tego roku cukier był rekordowo drogi; jego cena osiągnęła poziom nienotowany od 30 lat - w lutym na nowojorskiej giełdzie trzeba było zapłacić za tonę tego produktu aż 780 dolarów. W opinii ekspertów powodem ostatnich spadków notowań są problemy ekonomiczne europejskich gospodarek.

Spadają też notowania kakao. W Nowym Jorku towar ten stracił na wartości 6 proc. i kosztuje 2170 dolarów za tonę, a w Londynie o 7 procent mniej, do 1,4 tys. funtów za tonę. Powodem spadków cen jest duża podaż ziarna z zachodniej Afryki.

Kakao jeszcze kilka miesięcy temu było równie drogie jak cukier. Ceny kakao osiągnęły swoje maksimum w lutym br. Tona kosztowała wtedy 3546 dolarów. Wówczas powodem dużych wzrostów cen tego produktu były zamieszki na Wybrzeżu Kości Słoniowej - kraju, który dostarcza ok. 40 proc. światowej produkcji.

Do wysokich cen cukru i kakao przyczyniły się też spekulacje na giełdach. W Polsce ceny detaliczne cukru w lutym tego roku osiągnęły rekordowy poziom 7 zł za kg i od tego czasu spadają. W listopadzie bieżącego roku. - według notowań portalu dlahandlu.pl - są one na poziomie średnio 3,65 zł/kg (od 2,69 do 4,39 zł/kg).

Czytaj więcej o cenach cukru w Money.pl
[ ( http://static1.menstream.pl/i/art/37/190501_tiny.jpg ) ] (http://menstream.pl/forma/zdrowie/cukier-dziala-jak-kokaina,0,967553.html) Badnia potwierdzają: Cukier działa jak kokaina Jedzenie słodkich potraw może być przyjemne, jednak w tym samym czasie jest niebezpieczne. Może bowiem prowadzić do uzależnienia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/245/t75509.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/drogi;cukier;uderzy;w;firmy,165,0,878757.html) Jest ponad dwa razy drożej. To uderzy w firmy Zaporowe ceny cukru zaproponowane firmom spożywczym przez koncerny cukrownicze wywołały w branży powszechne oburzenie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/t75488.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bialoruski;rzad;nie;bedzie;podwyzki;cen;cukru,191,0,878015.html) Teraz oni rzucili się na drożejący cukier Łukaszenka walczy z kryzysem na Białorusi. Przede wszystkim zapewnieniami.
Tagi: ceny cukru, cukier, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, surowce, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz