Notowania

miedź
25.03.2013 08:22

Ceny miedzi w Londynie rosną. Oto główny powód

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną po informacjach o uzgodnieniach dotyczących przyznania Cyprowi pomocy finansowej - podają maklerzy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua / eyevine/EAST NEWS)

Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.687,25 USD za tonę, po wzroście o 0,4 proc. Miedź na giełdzie metali w Szanghaju w dostawach na lipiec zdrożała o 0,8 proc. do 56.090 juanów (9.301 USD). Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na maj zwyżkował o 0,3 proc. do 3,476 USD.

Ministrowie finansów strefy euro uzgodnili w nocy z niedzieli na poniedziałek warunki programu pomocy dla zagrożonego bankructwem Cypru. Przewiduje on likwidację jednego z największych banków, Laiki, ze stratami udziałowców i właścicieli dużych depozytów.

Dzięki porozumieniu Cypr otrzyma pomoc finansową od strefy euro i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w wys. 10 mld euro na uratowanie swojego sektora bankowego przed załamaniem.

W zamian Cypr ma przeprowadzić restrukturyzację sektora bankowego oraz konsolidację finansów, reformy strukturalne i prywatyzację.

Szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem poinformował, że program nie przewiduje obciążenia depozytów jednorazowym podatkiem, co rozważano wcześniej. Opodatkowaniu depozytów sprzeciwił się parlament w Nikozji, odrzucając w zeszły wtorek pierwszy program ratunkowy.

Nowy program zakłada jednak natychmiastową likwidację banku Laiki, której pełne koszty poniosą udziałowcy, posiadacze akcji i właściciele nieubezpieczonych depozytów powyżej 100 tys. euro. Likwidacja Laiki pozwoli rządowi pozyskać 4,2 mld euro.

Największy bank cypryjski - Bank of Cyprus - przejdzie restrukturyzację i wchłonie dobre aktywa banku Laiki, w tym depozyty poniżej 100 tys. euro, gwarantowane przez prawo UE. Również udziałowcy i właściciele nieubezpieczonych depozytów w Bank of Cyprus muszą liczyć się ze stratami, ale ich skala zostanie jeszcze sprecyzowana przez cypryjski rząd i trojkę (KE, EBC i MFW).

Dijselbloem podkreślił, że żadne z założonych działań _ nie dotknie depozytów poniżej 100 tys. euro _. Porozumienie nie wymaga zgody cypryjskiego parlamentu, bo już przyjął on ustawę o restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków.

Szef Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego Klaus Regling poinformował, że po zaakceptowaniu programu przez kraje eurolandu pierwszą ratę pomocy Cypr będzie mógł otrzymać na początku maja.

_ - Porozumienie w sprawie pomocy dla Cypru jest sygnałem dla rynków, że problem tego kraju stabilizuje się, chociaż nie jest do końca rozwiązany _ - mówi Will Yun, analityk rynku surowców w Hyundai Futures Corp. w Seulu._ - Jest to pozytywny sygnał dla rynków metali bazowych _ - dodaje.

Tagi: miedź, giełda, wiadomości, gospodarka, surowce, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz