Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ceny miedzi w Londynie rosną po informacjach z Grecji i Chin

0
Podziel się:

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną po informacjach z Grecji i Chin. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 8.567,50 USD za tonę, po wzroście o 1,0 procent.

Ceny miedzi w Londynie rosną po informacjach z Grecji i Chin
(KGHM)
bFeuVSfF

Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na marzec drożeje o 0,9 proc. do 3,8895 dolara. Na giełdzie w Szanghaju tona miedzi w dostawach na maj staniała o 1,3 proc. i była wyceniana po 60.780 juanów (9.643 USD) za tonę.

Parlament grecki zaaprobował w poniedziałek po północy, czasu miejscowego, program oszczędnościowy warunkujący uzyskanie kolejnej transzy pomocy Unii Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego (ECB) i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). Głosowanie odbyło się po gwałtownych demonstracjach protestacyjnych i starciach z policją na ulicach Aten.

Parlamentarzyści uchwalili program wprowadzający drastyczne posunięcia oszczędnościowe w zamian za pomoc w wysokości 130 mld euro, która uratuje kraj przed grożącym mu już w marcu niekontrolowanym bankructwem.

bFeuVSfH

Przyjęty program oszczędnościowy przewiduje zmniejszenie zatrudnienia w sektorze publicznym o 15 tys. osób, liberalizację przepisów prawa pracy, zmniejszenie płacy minimalnej o 20 proc. (z 751 euro do 600 euro miesięcznie) oraz cięcia świadczeń emerytalnych. Jego przyjęcie jest warunkiem otrzymania przez pogrążony w kryzysie zadłużenia kraj dalszej pomocy od Unii Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Zaaprobowano też porozumienie z prywatnymi kredytodawcami, które przewiduje zmniejszenie zadłużenia o sumę 100 mld euro. Kredytodawcy będą musieli odpisać ją na straty.

Grecja otrzymała w maju 2010 r. pomoc UE i MFW w wysokości 110 mld euro, która umożliwiła krajowi w miarę normalne funkcjonowanie, jednak w dłuższej perspektywie nie doprowadziła do poprawy sytuacji.

Tymczasem w Chinach premier Wen Jiabao stwierdził, że Chiny powinny podjąć działania i rozpocząć dostosowywanie polityki monetarnej do sytuacji w gospodarce. To może oznaczać, że rząd podejmie środki, aby stymulować wzrost gospodarczy, co poskutkowałoby wzrostem zapotrzebowania na surowce, w tym również miedź.
_ _

bFeuVSfN

_ - Komentarze premiera Chin są pozytywnym sygnałem dla rynku, podobnie jak informacje z Grecji _ - ocenia Ahang Yu, analityk Yong'an Futures Co. w Hangzhou.
W piątek miedź w Londynie staniała o 3,2 proc. i było to najmocniejszy spadek notowań od 4 stycznia.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

bFeuVSgi
giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)