Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ropa naftowa
10.09.2013 08:31

Ceny ropy naftowej zniżkują. Uda się uniknąć wojny?

Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na październik, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana na 108,20 dolarów, po zniżce o 1,32 dolara.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Strocchi/CC/Flickr)

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na październik, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana na 108,20 dolarów, po zniżce o 1,32 dolara.

Brent w dostawach na październik na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 1,11 dolarów do 112,61 dolarów za baryłkę. Prezydent Barack Obama powiedział w poniedziałek, że najnowsza propozycja Rosji w sprawie nadzoru nad syryjską bronią chemiczną jest potencjalnie przełomowa, ale musi być traktowana sceptycznie.

Prezydent Obama udzielił w poniedziałek wywiadu sześciu stacjom telewizyjnym, w których był pytany o najnowszą propozycję Rosji w sprawie utworzenia systemu międzynarodowego nadzoru na bronią chemiczną w Syrii.

_ - Sądzę, że należy podchodzić do niej (propozycji) początkowo ze szczyptą soli. Stanowi jednak potencjalnie pozytywne wydarzenie _ - powiedział Obama w wywiadzie dla telewizji NBC.

W wywiadzie dla CNN prezydent ocenił, że propozycja jest _ potencjalnie przełomowa _, a rząd USA _ podejdzie do niej poważnie _. Podkreślił, że fakt, iż propozycja w ogóle się pojawiła, jest zasługą Stanów Zjednoczonych. _ Jest wysoce nieprawdopodobne, byśmy doszli do tego bez zagrożenia użycia siły (ze strony USA) _ - powiedział Obama.

Pytany w telewizji ABC o możliwość _ przerwy _ w przygotowaniach do uderzenia w Syrię, gdyby syryjska broń chemiczna została zabezpieczona, Obama odpowiedział, że _ to możliwe, jeśli do tego dojdzie _.

Rosyjska propozycja - jak oceniają komentatorzy - zmienia dotychczasową dynamikę wydarzeń wokół planowanej przez USA ograniczonej interwencji w Syrii w odpowiedzi na użycie 21 sierpnia broni chemicznej, co spowodowało śmierć ponad 1400 cywilów.

Obama uważa, że interwencja wojskowa leży w interesie bezpieczeństwa narodowego USA, ale zwrócił się o _ zielone światło _ w tej sprawie do Kongresu. Analizy dotychczasowych wypowiedzi kongresmenów sugerują jednak, że Obama mógłby nie dostać zgody na interwencję.

Minister spraw zagranicznych Rosji - głównego sojusznika Syrii - Siergiej Ławrow zaproponował w poniedziałek umieszczenie syryjskiej broni chemicznej pod kontrolą międzynarodową w celu jej późniejszego zniszczenia. Syria natychmiast _ pozytywnie przyjęła _ tę propozycję - jak poinformował szef syryjskiej dyplomacji Walid el-Mualim.

W poniedziałek ropa na NYMEX staniała do 109,52 USD/b z najwyższego poziomu od początku maja 2011 roku.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: ropa naftowa, giełda, wiadomości, gospodarka, surowce, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz