Notowania

ceny ropy naftowej
19.03.2013 08:26

Ceny ropy rosną, bo słabnie napięcie związane z Cyprem

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną, bo słabnie napięcie związane z podatkiem bankowym - podają maklerzy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Strocchi/CC/Flickr)

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną, bo słabnie napięcie związane z podatkiem bankowym na Cyprze - podają maklerzy.

Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na kwiecień, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana na 93,77 dolarów, po wzroście o 3 centy.

Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 12 centów do 109,39 dolarów za baryłkę.

Napięcie na rynkach nieco osłabiło się. Członek kierownictwa Europejskiego Banku Centralnego Joerg Asmussen dopuścił w poniedziałek możliwość zmodyfikowania podatku od wkładów bankowych, jaki ma wprowadzić Cypr, by móc skorzystać z zagranicznej pomocy finansowej, ratującej go przed upadłością.

Cypr może oczywiście zmienić zakres uczestnictwa właścicieli kont w programie stabilizacyjnym, ale musi zapewnić wymaganą na jego potrzeby kwotę 5,8 mld euro - powiedział Asmussen w Berlinie.

Cypryjski parlament miał w poniedziałek uchwalić obłożenie wszystkich wkładów bankowych specjalnym podatkiem, co otworzyło by drogę do realizacji programu pomocowego, opiewającego na 10 mld euro, ale zdecydowano, że parlament będzie we wtorek głosował w sprawie kontrowersyjnej ustawy o specjalnym podatku od wkładów bankowych.

W poniedziałek ropa na NYMEX zdrożała o 29 centów do 93,74 dolarów za baryłkę - najwyższego poziomu na zamknięciu sesji od 20 lutego.

Czytaj więcej w Money.pl
Na co wydajemy więcej, co potaniało? Mniej płacimy za wyżywienie, łączność oraz za odzież. Sprawdź, co podrożało najbardziej.
Odbicie na rynku mieszkań? Ceny idą w... Po miesiącach spadków w ubiegłym roku, ceny w niektórych miastach wzrosły.
Tagi: ceny ropy naftowej, ropa, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, surowce, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz