Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ceny ropy
14.11.2011 09:21

Ceny ropy w USA blisko najwyższych poziomów od lipca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji są blisko najwyższych poziomów od lipca po danych o PKB w Japonii w III kwartale i formowaniu rządu we Włoszech.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Seesea/Dreamstime)

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji są blisko najwyższych poziomów od lipca po danych o PKB w Japonii w III kw. i formowaniu rządu we Włoszech.

Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na XII, rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku drożeje o 1 centa do 99 USD. Brent w dostawach na grudzień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 34 centy do 114,50 USD za baryłkę. Wysokie notowania surowca to skutek dobrych danych o PKB Japonii w III kw.

Produkt Krajowy Brutto Japonii wzrósł w III kw. 2011 r. o 6,0 proc. w ujęciu zanualizowanym, po spadku w II kw. o 1,3 proc. po korekcie - poinformowało w poniedziałek w komunikacie biuro rządowe. To najszybsze tempo wzrostu od 1,5 roku.

Analitycy spodziewali się wzrostu PKB o 5,9 proc., po spadku w II kw. o 2,1 proc. przed korektą.

W ujęciu kwartalnym PKB Japonii wzrósł w III kw. o 1,5 proc., po spadku w II kw. o 0,3 proc. po korekcie. Tu analitycy spodziewali się wzrostu o 1,5 procent.

Nominalny PKB wzrósł w III kw. o 1,4 proc. kdw, po spadku w II kw. o 1,5 proc. - podało biuro rządowe. Do zwyżek notowań przyczyniły się też informacje z Włoch.

Prezydent Włoch Giorgio Napolitano powierzył w niedzielę profesorowi ekonomii Mario Montiemu misję utworzenia nowego rządu. W sobotę do dymisji podał się premier Silvio Berlusconi, którego koalicja utraciła większość w Izbie Deputowanych.

Mario Monti w pierwszym krótkim wystąpieniu w Pałacu Prezydenckim zaraz po otrzymaniu nominacji oświadczył, że Włochy _ muszą podjąć wyzwanie wyzwolenia się z kryzysu, muszą znów być symbolem siły, a nie słabości w Unii Europejskiej _.

Szybka, zapowiadana nieoficjalnie od kilku dni nominacja Montiego zaledwie w ciągu doby od dymisji Berlusconiego ma być mocnym sygnałem dla międzynarodowych rynków finansowych, które bardzo nerwowo reagowały w ostatnich dniach na polityczne wstrząsy we Włoszech.

_ Jest pewna ulga, gdy chodzi o sytuację w Europie _ - mówi Ken Hasegawa,ekonomista Newedge Group w Tokio.

Ceny ropy w USA w ub. tygodniu wzrosły o 5 proc. i rosły przez 6 kolejnych tygodni.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: ceny ropy, ropa, surowce, paliwa, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz