Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ropa naftowa
13.02.2012 08:51

Ceny ropy w USA rosną po przyjęciu programu oszczędnościowego w Grecji

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji rosną po przyjęciu programu oszczędnościowego w Grecji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(roger_melb/CC/Flickr)

*Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji rosną po przyjęciu programu oszczędnościowego w Grecji. To osłabiło na rynkach obawy, że kryzys w Europie może się pogłębić - podają maklerzy. *

Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku drożeje o 1,01 dolara do 99,68 dolara.

Brent w dostawach na marzec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 93 centy do 118,24 USD za baryłkę. Parlament grecki zaaprobował w poniedziałek po północy, czasu miejscowego, program oszczędnościowy warunkujący uzyskanie kolejnej transzy pomocy UE, ECB i MFW.

Parlamentarzyści uchwalili program wprowadzający drastyczne posunięcia oszczędnościowe w zamian za pomoc w wysokości 130 mld euro, która uratuje kraj przed grożącym mu niekontrolowanym bankructwem.

Zaaprobowano też porozumienie z prywatnymi kredytodawcami, które przewiduje zmniejszenie zadłużenia o sumę 100 mld euro. Kredytodawcy będą musieli odpisać ją na straty.

Głosowanie odbyło się po gwałtownych demonstracjach protestacyjnych i starciach z policją na ulicach Aten. Wzrosty cen ropy to również wynik obaw o sytuację w Iranie.

Dowódca stacjonującej w Bahrajnie V Floty USA wiceadmirał Mark Fox oświadczył wczoraj, że poważnie traktuje irański potencjał militarny, ale że siły amerykańskie są przygotowane do stawienia czoła wszelkiej agresji Iranu w tym regionie.

Fox powiedział dziennikarzom w kwaterze głównej V Floty, że marynarka wojenna opracowała dla prezydenta USA _ szeroki zakres potencjalnych opcji _ i _ jest dziś gotowa _ przeciwstawić się każdej wrogiej akcji Teheranu.

Wiceadmirał ocenił, że siły irańskie są _ zdolne zadać uderzenie _ siłom amerykańskim w rejonie Zatoki Perskiej, ale też podkreślił, że okręty pod jego dowództwem mają prawo bronić się, jeśli zostaną zaatakowane.

USA i Izrael, główni wrogowie Iranu, nie wykluczają wojskowego uderzenia na ten kraj, jeśli dyplomacja nie przyniesie rozwiązania impasu, w jakim znalazła się kwestia irańskiego programu nuklearnego. Społeczność międzynarodowa podejrzewa Teheran o potajemne prace nad bronią atomową. Iran twierdzi, że jego program nuklearny ma cele wyłącznie cywilne, a nie budowę broni jądrowej.

Iran ostrzega, że jeśli zostanie zaatakowany, na cel weźmie Izrael i amerykańskie bazy w Zatoce Perskiej oraz zamknie cieśninę Ormuz, przez którą przechodzi duża część eksportu ropy naftowej.

Tagi: ropa naftowa, giełda, wiadomości, gospodarka, surowce, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz