Notowania

ceny ropy
06.02.2012 08:27

Ceny ropy w USA spadają z powodu obaw o Grecję

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają z powodu obaw o Grecję.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Christian Lagereek.<br> Fahraeus/Dreamstime.com)

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają z powodu obaw o Grecję. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku tanieje o 78 centów do 97,06 dolara.

Brent w dostawach na marzec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 1 centa do 114,57 dolara za baryłkę. Niedzielne rokowania przywódców trzech partii wchodzących w skład koalicyjnego rządu Grecji w sprawie posunięć oszczędnościowych niezbędnych do uzyskania kolejnej transzy pomocy UE i MFW, zostały odroczone do poniedziałku.

Zobacz notowania ropy w Money.pl na żywo Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Przywódcy trzech partii - Jeorjos Papandreu (socjalistyczny PASOK), Antonis Samaras (konserwatywna Nowa Demokracja - ND) i Jeorjos Karacaferis (skrajnie prawicowe Ludowe Stowarzyszenie Ortodoksyjne - LA.O.S) uzgodnili w niedzielę, podczas pięciogodzinnych rozmów z premierem Lukasem Papademosem, posunięcia zmierzające do zmniejszenia wydatków w roku 2012 o 1,5 proc. PKB.

Posunięcia te, których domaga się UE, Europejski Bank Centralny (EBC) i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW), czyli tzw. _ trojka _, mają na celu poprawę konkurencyjności gospodarki poprzez m.in. obniżki wynagrodzeń, zmniejszenie niektórych przywilejów emerytalnych i rekapitalizację banków.

Jednak rzecznik PASOK oświadczył, że przywódcy trzech partii nie byli w stanie uzgodnić szczegółów wprowadzenia w życie tych postanowień. Od uzgodnienia planu reform oszczędnościowych zależy uzyskanie przez Grecję kolejnej transzy pomocy w wysokości 130 mld euro (171 mld dol.). Bez tej pomocy krajowi grozi niewypłacalność już w końcu marca bieżącego roku. Ostateczna odpowiedź partii koalicyjnych oczekiwana jest w poniedziałek o godz. 12 czasu miejscowego (11 czasu polskiego). Premier Papademos ma następnie przekazać odpowiedź przedstawicielom _ trojki _ w Brukseli.

Papademos i minister finansów Ewangelos Wenizelos spotkali się oddzielnie z przedstawicielami banków (m.in. niemieckiego Deutsche Bank i francuskiego BNP Paribas) w celu sfinalizowania porozumienia o redukcji greckiego zadłużenia w tych bankach o 100 mld euro (131,6 mld dolarów) i do 120 proc. PKB do roku 2020. Nie wiadomo, jakim rezultatem zakończyło się to spotkanie. W piątek ropa w USA zdrożała o 1,48 dolara do 97,84 dolara za baryłkę, najwyższego poziomu zamknięcia od 31 stycznia. Rok do roku ceny ropy są obecnie wyższe o 11 procent.

Czytaj o cenach paliw w Money.pl
Ceny ropy w USA spadają przed spotkaniem europejskich liderów Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji spadają przed spotkaniem europejskich liderów w sprawie kryzysu zadłużenia.
Ropa tanieje w USA. Przez sankcje na Iran Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji spadają z powodu obaw o możliwe wprowadzenie sankcji wobec Iranu, co spowodowałoby spadek dostaw ropy z tego kraju. Nie wygasa też kryzys zadłużenia w Europie.
Ceny ropy blisko najniższych poziomów od 4 tygodni Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną z powodu sytuacji w Europie.
Tagi: ceny ropy, ropa, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, surowce, gospodarka światowa, pap, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz