Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ceny ropy znowu w góre. Jak długo to potrwa?

0
Podziel się

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji rosną po oświadczeniu prezydenta USA w sprawie Iranu.

Ceny ropy znowu w góre. Jak długo to potrwa?
(Karlnaundorf/Dreamstime)
bDavfuHV

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji rosną po oświadczeniu prezydenta USA w sprawie Iranu. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na kwiecień, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku drożeje o 59 centów, do 107,29 USD.

Brent w dostawach na marzec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 17 centów, do 123,82 USD za baryłkę.

Zobacz notowania ropy w Money.pl Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

bDavfuHX

W przeddzień spotkania w Waszyngtonie z izraelskim premierem Benjaminem Netanjahu prezydent Barack Obama w niedzielę zapewnił Izrael, że USA nie dopuszczą do uzbrojenia się Iranu w broń atomową, choćby wymagało to użycia siły.

Podkreślił jednak, że USA zdecydują się na akcję militarną tylko w ostateczności.

_ - Przywódcy Iranu powinni wiedzieć, że ja nie prowadzę polityki powstrzymywania; Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/1/m111361.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/ceny;ropy;w;usa;spadaja;z;powodu;obaw;o;grecje,138,0,1020298.html) *Boją się o Grecję. Z tego powodu, ceny ropy... * Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają z powodu obaw o Grecję. prowadzę politykę zapobieżenia temu, by Iran wszedł w posiadanie broni nuklearnej _ - powiedział Obama w przemówieniu na forum Amerykańsko-Izraelskiego Komitetu Akcji Politycznej (AIPAC), głównej organizacji izraelskiego lobby w USA.

Prezydent USA powiedział, że jeżeli reżim w Teheranie wejdzie w posiadanie tej broni, może ona wpaść w ręce terrorystów, a także skłonić inne kraje Bliskiego Wschodu i rejonu Zatoki Perskiej do jej pozyskania.

bDavfuId

Przede wszystkim jednak - o czym przypomniał Obama - broń nuklearna w arsenale irańskim zagraża Izraelowi, którego zniszczeniem grożą islamscy przywódcy Iranu. Obama ponowił zapewnienia, że gwarantuje bezpieczeństwo Izraela, swego kluczowego sojusznika w regionie.

Zaznaczył jednocześnie, że Waszyngton gotów będzie do użycia siły dopiero po wyczerpaniu wszystkich innych środków nacisku na Iran i podkreślił, że woli rozwiązanie pokojowe.

Przypomniał o sankcjach na Iran, m.in. o embargu na transakcje z jego bankiem centralnym, przez który Iran sprzedaje swoją ropę naftową. Oświadczył, że sankcje odnoszą skutek, dotkliwie godząc w irańską gospodarkę. Ropa w USA staniała na NYMEX 2 marca o 2 proc., do 106,70 USD za baryłkę, najniższego poziomu od 28 lutego.

Porównaj na wykresach notowania surowców Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

bDavfuIy
giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)