Notowania

srebro
04.11.2008 08:48

Ceny srebra nieznacznie wzrosły

Miniony tydzień sektor metali szlachetnych może zaliczyć do stosunkowo pomyślnych. Notowania srebra, które pod koniec tygodnia powróciły powyżej pułapu 10 USD za uncję.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Miniony tydzień sektor metali szlachetnych może zaliczyć do stosunkowo pomyślnych. Notowania srebra, które pod koniec tygodnia powróciły powyżej pułapu 10 USD za uncję, podążały w ślad za notowaniami złota. *

Od poniedziałku do piątku biały kruszec podrożał o blisko 0,3 USD na uncji (+0,27 USD), zamykając tym samym piątkową sesję kwotą o 0,40 USD na uncji wyższą aniżeli przed tygodniem.

W poniedziałek na giełdzie w Londynie za uncję białego kruszcu płacono 9,01 USD, czyli jej wartość względem ceny zamykającej wcześniejszy tydzień wzrosła o 0,13 USD na uncji. Notowania srebra kształtowały się podobnie do kierunku, w którym podążały ceny żółtego kruszcu, któremu po uprzednim powrocie powyżej poziomu 700 USD/1 oz. towarzyszył stabilny wzrost wartości.

Ponadto pozytywnie na biały kruszec wpłynęła sytuacja na rynku walutowym, gdzie znacznej deprecjacji uległa amerykańska waluta. Wskaźnik dolara amerykańskiego względem japońskiego jena spadł w poniedziałek do 93,04 (tydzień wcześniej kurs USD/JPY miał wartość przekraczającą 100). Rozmiar wzrostów potęgowała także dobra sytuacja w innych sektorach rynku surowcowego.

Ożywienie na amerykańskim rynku nieruchomości pozytywnie wpłynęło na notowania wykorzystywanej głównie w budownictwie miedzi. Jak się później okazało, poniedziałkowe notowanie było najniższym w całym minionym tygodniu.

Od poniedziałku do czwartku wartość srebra nieustannie wzrastała. Głównym motorem napędowym rosnących cen metali szlachetnych była sytuacja na rynku walutowym, gdzie względem dolara amerykańskiego straty z wcześniejszego tygodnia zaczęła odrabiać europejska waluta. Kurs eurodolara wzrósł w ciągu czterech dni z 1,2461 do 1,2866, osiągając w międzyczasie pułap 1,3.

Od wtorku wzrosty na metalach szlachetnych potęgowała ropa naftowa, która drożała w reakcji na wzrost kontraktów na amerykańskie indeksy. W środę sześcioprocentowe podrożenie ,,czarnego złota" wywołały obawy przed kolejnym obniżeniem poziomu dostaw przez OPEC, a już kolejnego dnia wartość uncji białego kruszcu przekroczyła barierę 10 USD, zamykając sesję kwotą 10,02 USD/1 oz.

W piątek nastąpiło odreagowanie, spowodowane realizacją zysków, a także wzrostem wartości amerykańskiej waluty. Finalnie piątkową sesję na giełdzie w Londynie srebro zamknęło kwotą 9,28 USD/1 oz.

W przeliczeniu na rodzimą walutę, w poniedziałek na giełdzie w Londynie za uncję białego kruszcu płacono 27,77 PLN, natomiast na zamknięciu piątkowej sesji ta sama ilość srebra kosztowała 26,42 PLN.

Tagi: srebro, notowania srebra, metale, giełda, wiadomości, surowce
Źródło:
E-numizmatyka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz