Notowania

żelazo
27.06.2012 13:46

Chińczycy wykupili jedne z największych złóż rudy żelaza w świecie

Chińska grupa inwestycyjna Hanlong przejęła nowozelandzkie przedsiębiorstwo z branży stalowniczej, które posiada kopalnie rudy żelaza na terenie Afryki. Kosztowało ich to 1,7 mld dolarów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(*clairity*/CC/Flickr)

Rząd Nowej Zelandii zezwolił chińskiej grupie inwestycyjnej Hanlong na przejęcie nowozelandzkiego przedsiębiorstwa z branży stalowniczej Sundance Resources, które posiada kopalnie rudy żelaza na terenie Afryki.

Jak podała gazeta ekonomiczna Jinjicankaobao, grupa inwestycyjna Hanlong z Syczuanu za wykupienie akcji firmy Sundance Resources zapłaciła 1,7 mld dolarów. Umowę parafował rząd Nowej Zelandii w maju, ale do 30 czerwca trwać będzie weryfikacja transakcji przez Komisję ds. Kontroli Inwestycji Zagranicznych (FIRB).

W marcu 2011 grupa Hanlong wykupiła 16 proc. akcji nowozelandzkiej Sundance Resources i stała się największym akcjonariuszem tej firmy. Następnie w lipcu ustalono warunki sprzedaży pozostałych 84 proc. akcji, która została obecnie sfinalizowana.

Sundance Resources jest właścicielem 90 proc. jednego z największych na świecie złóż rudy żelaza - Mubara w Kamerunie.

Wzrost kosztów cen surowców energetycznych i ograniczone możliwości wydobycia rudy żelaza we własnym kraju od dwóch lat był bodźcem do przenoszenia produkcji za granicę. Chińczycy przejęli kilka hut na świecie - w Australii, Afryce, jak również w Polsce (Huta ISD Częstochowa).

Czytaj więcej w Money.pl
Chcą rozruszać gospodarkę. Obniżają stopy Chiński bank centralny obniżył najważniejsze stopy procentowe. To pierwsza taka obniżka od czterech lat.
Fabryka świata coraz droższa. Nowy raport 63 proc. unijnych przedsiębiorstw działających na terenie Chin planuje dalsze inwestycje.
Szturmują Polskę. Przejmą wielkie firmy? Bank ocenia, że chińskie firmy mogą być też zainteresowane udziałem w prywatyzacji polskich przedsiębiorstw, w tym sektora petrochemicznego, energetycznego, maszynowego, farmaceutycznego.
Tagi: żelazo, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, surowce, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz