Notowania

ceny ropy
29.01.2012 14:35

Iran grozi. Baryłka ropy podrożeje do nawet...

Zdaniem irańskiego wiceministra do spraw ropy naftowej cena może sięgnąć nawet 150 dolarów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Karlnaundorf/Dreamstime)

W rezultacie wprowadzonego przez UE zakazu importu ropy z Iranu cena baryłki może wzrosnąć do 150 dolarów - powiedział irański wiceminister do spraw ropy naftowej cytowany dziś przez agencję IRNA.

- _ Chociaż nie można czynić dokładnych prognoz, wydaje się, że ceny będą sięgać 120-150 dolarów _ - powiedział wiceminister Ahmad Kalebani. W piątek cena baryłki ropy wynosiła około 110 dolarów.

Państwa UE porozumiały się w poniedziałek w sprawie wprowadzenia stopniowego embarga na ropę z Iranu i zamrożenia aktywów irańskiego banku centralnego. Restrykcje mają zmusić Teheran do rozmów na temat jego kontrowersyjnego programu nuklearnego.

W ramach sankcji zakazane ma być zawieranie przez członków UE nowych kontraktów na ropę z Iranu. Natomiast wcześniej zawarte długoterminowe kontrakty mają przestać obowiązywać od 1 lipca. Państwa UE kupowały dotąd około 450 tysięcy baryłek irańskiej ropy naftowej dziennie, co stanowiło około 20 procent ogółu produkcji irańskiej ropy.

W odpowiedzi parlament irański ma rozpocząć w niedzielę debatę nad projektem natychmiastowego wstrzymania eksportu ropy do UE. Analitycy podkreślają, że decydując się na takie posunięcie Teheran chce pozbawić UE sześciomiesięcznego okresu przejściowego, który miał umożliwić krajom członkowskim UE najbardziej uzależnionym od irańskiej ropy (głównie krajów południowej Europy) na dostosowanie się do nowej sytuacji i znalezienie nowych dostawców.

Irańczycy wskazują, że embargo uderzy przede wszystkim w stronę europejską. Jednak zdaniem niezależnych ekspertów, światowy rynek ropy nie powinien odczuć skutków braku irańskiej ropy. Arabia Saudyjska zasygnalizowała już, że jest gotowa uzupełnić braki. Natomiast irańska ropa zamiast do Europy może popłynąć do Azji, a zwłaszcza do Chin i Indii.

Więcej na temat sytuacji Iranu - czytaj w Money.pl
Nie będą czekać na embargo. Sami wprowadzą Rząd w Teheranie nie będzie czekał pół roku, aż UE wprowadzi zakaz importu irańskiej ropy po zapewnieniu sobie alternatywnych dostaw, lecz prewencyjnie może wprowadzić je sam - pisze dzisiejszy Financial Times.
Po tej decyzji ceny ropy poszybują w górę? Embargo na import ropy naftowej z Iranu zostałoby wprowadzone przez kraje UE w związku z programem atomowym realizowanym przez rząd w Teheranie.
Pojadą do Iranu, bo boją się ataku. Słusznie? Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) potwierdziła, że planuje wizytę w Iranie 29-31 stycznia.
Tagi: ceny ropy, iran, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, surowce, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz