Notowania

giełda
18.01.2012 08:49

Iran straszy. Ropa ponownie idzie w górę

Ceny ropy w USA rosną po ostrzeżeniach Iranu wobec Arabii Saudyjskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Karlnaundorf/Dreamstime)

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji rosną w reakcji ostrzeżenia Iranu pod adresem Arabii Saudyjskiej.

Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na luty, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku drożeje o 72 centy do 101,43 USD.

Brent w dostawach na marzec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 60 centów do 112,12 USD za baryłkę.

Iran ostrzegł Arabię Saudyjską, aby była _ bardziej rozsądna _, po tym gdy Saudyjczycy podali, że mogą podwyższyć dostawy ropy, aby zapełnić lukę po irańskich dostawach surowca po wprowadzeniu na nie embarga.

Tymczasem eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) pod koniec stycznia przybędą do Iranu na trzydniowe rozmowy - poinformował we wtorek ambasador Iranu przy tej organizacji Ali Asghar Soltanieh.

Wizyta inspektorów MAEA w dniach 29-31 stycznia ma rozwiać wątpliwości Zachodu, który obawia się, że wbrew zapewnieniom Teheran dąży do wyprodukowania broni jądrowej.

_ Jesteśmy gotowi rozmawiać na wszelkie tematy, które będzie chciała omówić MAEA w ramach przysługującego jej mandatu _ - zapowiedział Soltanieh.

Rozmowy z ekspertami agencji mają na celu _ wyjaśnienie niejasności oraz zakończenie bezustannych _ dyskusji o irańskim programie jądrowym - dodał.

Teheran od ponad trzech lat blokuje próby zbadania przez MAEA informacji służb wywiadowczych USA i innych krajów na temat tajnych prac nad bronią nuklearną. Strona irańska twierdzi, że jej program nuklearny ma charakter czysto cywilny.

W listopadzie 2011 roku MAEA opublikowała raport, według którego irański program nuklearny służy również celom wojskowym.

9 stycznia Iran potwierdził rozpoczęcie wzbogacania uranu w swym podziemnym kompleksie nuklearnym Fordo. Również źródła w MAEA poinformowały, że rozpoczęto tam produkcję uranu wzbogaconego do 20 proc.

W reakcji na te informacje USA nałożyły w styczniu na Iran kolejne sankcje. Państwa UE są coraz bliżej porozumienia w sprawie wprowadzania embarga na import ropy i produktów petrochemicznych z Iranu. Decyzja w sprawie nowych sankcji wobec Iranu ma zapaść na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE 23 stycznia.

_ Ceny paliw na rynkach mają wsparcie z powodu napięcia związanego z Iranem _ - mówi Ken Hasegawa, ekonomista Newedge Group w Tokio.

Hasegawa ocenia, że w styczniu ceny ropy w USA mogą pozostawać w przedziale 98-104 USD za baryłkę.

Tagi: giełda, wiadomości, gospodarka, surowce, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz