Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Iran znów w centrum uwagi. Zobacz, co z ropą

0
Podziel się:

Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,05 USD, po spadku o 8 centów.

Iran znów w centrum uwagi. Zobacz, co z ropą
(Karlnaundorf/Dreamstime)

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko spadają. Wkrótce rozmowy w sprawie programu nuklearnego Iranu. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,05 USD, po spadku o 8 centów.

Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 19 centów, do 113,91 USD za baryłkę.

Władze Iranu wyraziły w piątek opinię, że opublikowany dzień wcześniej raport oenzetowskiej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) potwierdza wyłącznie pokojowy charakter jego programu atomowego.

_ - Po dziesięciu latach inspekcji raport ponownie potwierdza, że nie ma on (program) żadnych powiązań militarnych _ - powiedział irańskiej agencji ISNA przedstawiciel Iranu w MAEA Ali Asgar Soltanie. Według niego, raport udokumentowuje również, że wzbogacanie uranu przebiega bez jakichkolwiek problemów i pod pełnym nadzorem MAEA.

Najnowszy raport mającej swą siedzibę w Wiedniu agencji ONZ informuje, że w zakładzie wzbogacania uranu w pobliżu miasta Natanz, w środkowym Iranie, zamontowano 180 wirówek IR-2m i pustych obudów do nich.

W razie pomyślnego uruchomienia urządzenia te pozwoliłyby Teheranowi znacznie przyspieszyć pozyskiwanie materiału, który - jak obawia się Zachód - mógłby zostać użyty do skonstruowania bojowego ładunku nuklearnego.

Władze irańskie twierdzą, że wzbogacają uran wyłącznie w celu uzyskania paliwa dla cywilnej energetyki jądrowej.

Raport podaje również, że Iran ma już 167 kilogramów uranu ze zwiększoną do 20 proc. zawartością rozszczepialnego izotopu U-235, co według niego jest stopniem wzbogacenia wymaganym dla paliwa reaktorowego.

Do wytworzenia jednej bomby atomowej potrzeba w charakterze materiału wyjściowego od 240 do 250 kg uranu 20-procentowego, który trzeba następnie wzbogacić do około 90 proc.

26 lutego Iran oraz sześć światowych mocarstw - USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy - mają po ośmiomiesięcznej przerwie wznowić w Kazachstanie rozmowy, których celem jest trwałe uregulowanie kontrowersji wokół nuklearnych aspiracji Teheranu.

Soltanie zaznaczył, że Iran jest gotów kontynuować negocjacje z MAEA, ale przyniosą one sukces tylko wtedy, jeśli nie zostaną upolitycznione.

_ - Iran jest znaczącym producentem ropy i jakakolwiek większa zmiana w tą czy drugą stronę w produkcji tego surowca może mieć wpływ na globalną podaż ropy _ - ocenia Ric Spooner, główny analityk rynkowy w CMC Markets w Sydney.

Podczas poprzedniej sesji ropa WTI na NYMEX zdrożała do 93,13 USD za baryłkę. W ub. tygodniu ropa w USA staniała o 2,9 proc., najmocniej od grudnia 2012.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)