Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatek miedziowy
03.01.2012 11:55

KGHM akceptuje kierunek zmian koncepcji podatku od kopalin

KGHM ocenia dobrze proponowane zmiany w podatku od miedzi, ale będzie negocjował dalej z Ministerstwem Finansów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Archiwum KGHM)

KGHM postrzega kierunek zmian propozycji podatkowych od kopalin jako właściwy, ale nadal będzie dyskutować z Ministerstwem Finansów o wymiarze podatku, bo wymiar podatku nie jest satysfakcjonujący. Przy takim podatku eksploatacja złoża w Lubinie byłaby nieopłacalna - poinformował prezes KGHM Herbert Wirth.

Na zdjęciu Herbert Wirth, prezes KGHM

_ - Wczoraj na stronie internetowej pojawiła się nowa propozycja podatku i liczymy jakie ona ma skutki, ale patrząc górnolotnie powiedziałbym, że trend jest właściwy, widać obniżkę wymiaru tego podatku, ale dalej mogę stwierdzić, że on jest niesatysfakcjonujący, jeśli chodzi o analizę porównawczą ze światem _ - powiedział w telewizji TVN CNBC Wirth.

Dodał, że według pierwotnej wersji projektu ustawy roczny podatek wyniósłby według wyliczeń KGHM ok. 2,8 mld zł, a w nowej zmodyfikowanej propozycji to jest o ok. 280 mln zł mniej. Przy tej strukturze podatku opłacałoby się wydobywać, ale tylko mniejszą część zasobów KGHM.

_ - Podatek ma istotny wpływ na tzw. brzeżną wartość miedzi w złożu. Dzisiaj KGHM eksploatuje to co jest powyżej 0,7 proc. miedzi w złożu, a w momencie gdy wliczymy ten podatek, to musielibyśmy podnieść również to co się nazywa brzeżną zawartością, a więc radykalnie dzięki takim posunięciom ilość złoża nam zmaleje, bo złoże jest pojęciem mobilnym _ - powiedział.

Zdaniem Wirtha ta wartość brzeżna mogłaby zmniejszyć w najbliższych latach potencjalne zasoby na polach, na których dziś jest eksploatacja o minimum 10 procent._ - Jeśli wielkość zasobów jest 26 mln ton miedzi w ziemi, to o 10 proc. na pewno ten podatek uszczupli nam zakres zainteresowania, czy możliwości eksploatacyjne, a to jest bardzo dużo _ - powiedział prezes.

_ - Mamy trzy aktywa górnicze i np. Zakłady Górnicze Lubin mają dosyć ubogie złoże w porównaniu np. z Rudną i wtedy powstaje pytanie o sensowność złoża ubogiego w takich warunkach _ - dodał.

Prezes powiedział też, że na razie nie bierze pod uwagę konieczności wyłączenia z użytkowania części zasobów np. W Lubinie, gdyby takie były warunki podatkowe, choć przyznał, że taka myśl funkcjonuje.

_ - Taki potencjał funkcjonuje w naszym myśleniu, ale oczywiście na razie nie dopuszczam do takiego myślenia, żeby wyłączyć z użytkowania część znacznych zasobów w dzisiejszym stanie rzeczy. Będziemy robili wszystko, żeby utrzymać status quo, a przede wszystkim dyskutować dalej z Ministerstwem Finansów odnośnie wymiaru takiego podatku _ - powiedział Wirth.

Pytany czy przy takim podatku eksploatacja złoża w Lubinie byłaby bezsensowna z ekonomicznego punktu widzenia odpowiedział: _ Byłaby nieopłacalna _. Wirth podtrzymał też, że jeśli chodzi o planowany buy back to jest to opcja, którą zarząd chciałby mieć, ale dodał, że podatek od kopalin mógłby opóźnić rozpoczęcie buy backu, jeśli wszedłby w wymiarze pierwotnym.

Prezes zapewnił też, że KGHM ma środki na wypłacenie dywidendy w wysokości 30 proc. zysku netto za 2011 rok oraz na sfinansowanie z własnych środków zakupu kanadyjskiej Quadry nie posiłkując się kredytem.

Czytaj więcej o kontrowersyjnym podatku w Money.pl
Wicepremier krytykuje kontrowersyjny podatek Waldemar Pawlak chce by nowa danina nie _ zabiła _ miedziowej spółki.
Minister broni KGHM. Zmniejszy podatek? Zdaniem Mikołaja Budzanowskiego wysokość podatku od kopalin powinna uwzględniać również koszty ich wydobycia.
Analitycy obniżają ceny docelowe dla akcji KGHM Societe Generale obniżył cenę docelową akcji KGHM o 12 procent do 121,1 złotego.
Tagi: podatek miedziowy, kghm, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, surowce, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz