Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kurki zakręcone. Południowa Europa już bez gazu

0
Podziel się

Dostawy rosyjskiego gazu do Bułgarii, Turcji, Grecji, Macedonii i Chorwacji zostały przerwane.

Kurki zakręcone. Południowa Europa już bez gazu
(EPA/PAP)
bDzGfOSt

aktualizacja 11:09

Dostawy rosyjskiego gazu do Bułgarii, Turcji, Grecji i Macedonii zostały przerwane.

O całkowitym zamknięciu dostaw informuje też Chorwacja.

Z kolei dostawy do Austrii spadły do 10 procent, a do Rumunii trafia tylko połowa zakontraktowanego surowca.

bDzGfOSv

Drastycznie zmalały również dostawy na Węgry i na Słowację. Trudna sytuacja panuje zwłaszcza na Węgrzech, gdzie ze względu na utrzymujące się mrozy zapotrzebowanie wzrosło do 75 milionów metrów sześciennych. Węgry otrzymały dziś rano zaledwie 20 procent gazu czyli 6 zamiast 38 milionów metrów sześciennych.

Martin Riman, który stoi na czele delegacji Unii Europejskiej prowadzącej rozmowy w Kijowie, powiedział czeskiemu radiu, że _ sytuacja jest skomplikowana _. Riman zażądał, by Komisja Europejska wezwała do Brukseli najwyższych przedstawicieli Rosji i Ukrainy na szczeblu prezydentów i premierów obu rządów.

Według ukraińskiego koncernu Naftohaz, reszta Europy _ w ciągu kilku godzin _ odczuje ograniczenia. Rosyjski Gazprom nie zmniejsza dostaw gazu dla Ukrainy, lecz dla swych europejskich odbiorców - oświadczyła ukraińska państwowa spółka paliwowa Naftohaz. _ Pretensje za braki w dostawach gazu należy kierować do Gazpromu _ - podał Naftohaz.

Spółka przyznała, że otrzymała od Gazpromu faks, w którym została uprzedzona o ograniczeniu tłoczenia gazu przez Ukrainę do państw Unii Europejskiej, Bałkanów, Mołdawii i Turcji; dostawy mają być zmniejszone o 65,3 mln m sześc. gazu na dobę i mają wynieść 221,8 mln m sześc. Swymi działaniami _ rosyjski koncern zagroził dostawom gazu _ - czytamy w komunikacie.

bDzGfOSB

O ograniczeniu dostaw poinformował wcześniej prezes Gazpromu Aleksiej Miller: _ - Jest propozycja zmniejszenia dostaw (gazu) na granicę Rosji i Ukrainy o taką ilość, jaka jest Rosji kradziona, czyli 65,3 mln m sześc. _ - powiedział Miller na poniedziałkowym spotkaniu z premierem Władimirem Putinem w rezydencji Putina w Nowo-Ogariowie pod Moskwą.

Zaznaczył, że także w przyszłości ilość gazu przesyłanego przez terytorium Ukrainy byłaby redukowana o kradzioną objętość._ - Dobrze, zgadzam się - powiedział Putin . - Proszę zmniejszać (ilość przesyłanego gazu) od dzisiaj _.

Ukraińcy tłumaczą ze swej strony, że nie kradną gazu, lecz wykorzystują przesyłane przez Rosję do Europy paliwo, by utrzymać niezbędne ciśnienie w swych rurociągach.

Jak poinformowała w poniedziałek ukraińska misja przy UE, w ostatnich czterech dniach na podtrzymanie ciśnienia zużyto 80 mln m sześc. gazu, z czego 30 mln pobrano z własnych zapasów Kijowa.

bDzGfOSC

ZOBACZ TAKŻE:

Kalkulator wynagrodzeń Money.pl
*Sprawdź jaką dostaniesz wypłatę * Od 1 stycznia obowiązuje nowa skala podatkowa. Podatek dochodowy obliczany jest według stawek - 18 i 32 procent. Oblicz wynagrodzenie z kalkulatorem Money.pl
bDzGfOSW
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)