Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lotos nie przetrwa? Analityk: Akcje warte 0 zł

0
Podziel się:

UniCredit obniżył cenę docelową jednej akcji Lotosu do zero złotych.

Lotos nie przetrwa? Analityk: Akcje warte 0 zł
(EPA/PAP)
bEKXJxcR

Analityk UniCredit Robert Rethy obniżył cenę docelową jednej akcji Lotosu do zera z 25 zł i podtrzymał rekomendację _ sprzedaj _.

Zdaniem analityków, jest ponad 50-proc. prawdopodobieństwo, że Lotos może nie przetrwać.

W raporcie UniCredit o Lotosie, Rethy przyznaje, że nie jest w stanie w wiarygodny sposób wyznaczyć wartości dla akcji gdańskiej spółki.

bEKXJxcT

_ - Widzimy ponad 50-proc. prawdopodobieństwo, że Lotos może nie przetrwać w obecnej strukturze, a w takiej sytuacji posiadacze akcji mogą stracić większość lub całość swoich pieniędzy _ - napisano w raporcie UniCredit, do którego dotarła PAP.

Zdaniem analityka, Lotos może zostać uratowany przez polski rząd lub PKN Orlen, ale ryzyko jest zbyt duże dla takich spekulacji.

- _ Teoretycznie Lotos może zbankrutować, ale rząd nie pozwoli mu umrzeć. Mniejszościowi akcjonariusze nie powinni z tym jednak wiązać wielkich nadziei. Banki, z zastawami na całości aktywów, będą miały pierwszeństwo _ - napisał Rethy.

- _ Uważamy, że zastrzyk gotówki z rządu jest nieprawdopodobny. Może jednak przybyć rycerz na białym koniu. Czy po latach starań przejmie go za darmo PKN Orlen? (po przejęciu całości zadłużenia) _ - dodał.

bEKXJxcZ

Zdaniem Roberta Rethy'ego problemem Lotosu jest jego ogromne zadłużenie związane m.in. z realizacją programu modernizacji rafinerii 10+.

- _ Teoretycznie Lotos ma dostęp do około 2,1 mld USD linii kredytowej, zabezpieczonej na obecnych i przyszłych aktywach rafineryjnych. Obecnie dług netto spółki wynosi "zaledwie" 2,2 mld zł, ale spodziewamy się, że wzrośnie do 5,5 mld zł w 2011-12 roku _- napisał Rethy w raporcie UniCredit.

Analityk UniCredit prognozuje, że na koniec 2008 roku Lotos będzie miał 22 mln zł zysku netto, a w 2009 roku zysk gdańskiej spółki wzrośnie do 216 mln zł.

- _ 2008 rok będzie bardzo słaby, praktycznie bez zysku netto, gdyż straty wzrosną w czwartym kwartale. Spodziewamy się niewielkich zysków w latach 2009-11, ale jakiekolwiek zaburzenia makro mogą zagrozić zyskom _ - napisał.

bEKXJxda

Rethy spodziewa się, że w czwartym kwartale 2008 roku Lotos będzie miał ponad 400 mln zł straty netto.

Inwestorzy bardzo nerwowo zareagowali na raport UniCredit. Od początku poniedziałkowej sesji kurs akcji rafinerii mocno traci. O 9.40 za jedną akcję Lotosu płacono 12,70 zł, po zniżce o prawie 7 proc.

| Czym jest program _ 10+ _ ? |
| --- |
| Głównym celem programu jest zwiększenie zdolności przerobowych ropy naftowej z poziomu 6 mln ton do 10,5 mln ton, czyli wzrost wydajności o 75%, co zapewni nowa instalacja destylacji atmosferycznej i próżniowej ropy (CDU/VDU).Drugim istotnym celem jest wzrost stopnia konwersji ropy naftowej, co oznacza większy uzysk wysokomarżowych produktów z każdej przetwarzanej tony surowca. Efektywniejsze wykorzystanie surowca będzie możliwe dzięki budowie instalacji: - hydrokrakingu (MHC), - hydroodsiarczania olejów napędowych (HDS), - przerobu ciężkiej pozostałości próżniowej (ROSE). W ramach Programu powstaną również instalacje pomocnicze: wytwórnia wodoru (HGU), kompleks aminowo-siarkowy (KAS), zbiorniki magazynowe o łącznej pojemności ponad 200 tys. m3 oraz rozbudowana zostanie istniejąca infrastruktura w celu pokrycia zwiększonego zapotrzebowania na media pomocnicze. Program 10+ można streścić następująco: * po 2010 roku pełna eksploatacja nowych instalacji * ponad 10 milionów ton rocznego potencjału przerobu
ropy naftowej * ponad 10 procent własnego wydobycia ropy naftowej * ponad 10 procent udziału w rynku detalicznym paliw * ponad 10 miliardów PLN wartości firmy |

ZOBACZ TAKŻE:

bEKXJxdu
giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)