Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Miedź najdroższa od 2008 roku, ropa też drożeje

0
Podziel się:

Ropa naftowa drożeje podczas tej sesji po osłabieniu się amerykańskiego dolara i wzroście importu surowca przez Chiny - podają maklerzy.

Miedź najdroższa od 2008 roku, ropa też drożeje
(materiały prasowe/kghm.pl)

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną podczas tej sesji i są najwyższe od 2008 r. w reakcji na wzrost importu metalu przez Chiny - podają maklerzy.

Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME jest wyceniana na 8.043,75 USD za tonę, po wzroście ceny o 1,5 procent.

Na giełdzie w Szanghaju tona metalu na lipiec zdrożała o 1,4 proc. do 63.790 juanów (9.347 USD).

Import miedzi i jej produktów wzrósł w Chinach w marcu o 42 proc. wobec lutego i wyniósł 456.240 ton. Wobec marca 2009 r. import miedzi wzrósł zaś o 22 proc.

_ Tak duży wzrost importu będzie interpretowany przez zagranicznych inwestorów jako oznaka solidnego popytu w Chinach i będzie to kluczowy czynnik, aby kupować miedź _ - mówi Zeng Chao, analityk Everbright Futures Co. w Szanghaju.

Ropa drożeje po spadku kursu dolara

Ropa naftowa drożeje podczas tej sesji po osłabieniu się amerykańskiego dolara i wzroście importu surowca przez Chiny. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na maj, zwyżkuje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 79 centów, czyli 0,9 proc., do 85,71 USD.

Dolar osłabił się w reakcji na zaoferowanie w niedzielę przez europejskie rządy pomocy finansowej dla Grecji w wysokości 45 mld euro, poniżej stawek rynkowych, aby zakończyć kryzys finansowy w tym kraju.

Do wzrostu cen ropy przyczyniła się też informacja z Chin, które w marcu zwiększyły import surowca o 29 proc. wobec tego samego okresu w ubiegłym roku.

W marcu Chiny importowały 21,1 mln ton ropy, czyli 4,98 mln baryłek ropy dziennie.

_ - Chiny odgrywają kluczową rolę w podbudowaniu globalnego popytu na surowce, w tym rokę naftową _ - mówi Toby Hassall, analityk CWA Global Markets Pty w Sydney.

_ - Plan ratunkowy dla Grecji, który będzie mieć wpływ na rynki w poniedziałek, rozwiewa wiele niepewności _ - dodaje.

surowce
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)