Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Naftowy biznes stulecia w Brazylii

0
Podziel się:

Do narodzin nowego światowego giganta naftowego doszło 21 października w Barra da Tijuca, rozrywkowo-turystycznej dzielnicy Rio de Janeiro. Przetarg na eksploatację złóż Libra ogłosiła prezydent Dilma Rousseff.

Na zdj. Dilma Rousseff
Na zdj. Dilma Rousseff (fabiodefreitasberriel/CC/Flickr)
bEEztsoR

Do narodzin nowego światowego giganta naftowego doszło 21 października w Barra da Tijuca, rozrywkowo-turystycznej dzielnicy Rio de Janeiro. Przetarg na eksploatację złóż Libra ogłosiła Dilma Rousseff, prezydent Brazylii.

W znanym hotelu, strzeżonym przez kordon wojska i policji, które nie dopuszczały w jego pobliże związkowców protestujących przeciwko _ oddawaniu bogactwa narodowego w obce ręce _, odbył się przetarg z udziałem jednej jedynej oferty. Dotyczył największych dotąd odkrytych złóż naftowych Brazylii na dnie Atlantyku.

Podmorskie pola naftowe nazwane Libra rozciągają się na obszarze 1 500 km kwadratowych i znajdują się na głębokości 7 000 metrów. Zasoby tych złóż odkryte w odległości ponad 180 km od wybrzeża na wprost portu Santos oblicza się na 8 do 12 miliardów baryłek ropy, co podwaja dotychczasowy _ stan posiadania _ Brazylii, jeśli chodzi o jej rezerwy naftowe.

bEEztsoT

Podjęcie ich eksploatacji wymaga olbrzymich nakładów, wielokrotnie przekraczających możliwości finansowe i techniczne kraju. Rząd prezydent Dilmy Rousseff ogłosił przetarg na eksploatację złóż Libra. Liczył, że stanie do niego około czterdziestu prywatnych i państwowych towarzystw naftowych z całego świata. Jednak w obliczu olbrzymich nakładów, jakich będzie wymagała inwestycja, do przetargu przystąpiły jako jedno konsorcjum i uzyskały koncesję tylko francuski koncern Total (20 proc. udziałów), brytyjsko-holenderski Shell (20 proc.), chińskie koncerny państwowe China National Corporation (10 proc.) i China National Offshore Oil Corporation (10 proc.) oraz brazylijski państwowy Petrobras (40 proc.).

Wycofały się m.in.: hiszpańsko-chińskie towarzystwo Repsol Sinopec, amerykański Exxon oraz brytyjskie BP i BG. Japoński Mitsui i Petronas z Malezji nie dostarczyły na czas gwarancji finansowych, w związku z czym również wypadły z przetargu.

Wobec małej liczby uczestników przetargu, który ograniczył się do przyjęcia jedynej zgłoszonej oferty, Brazylii udało się uzyskać tylko spełnienie minimalnych warunków postawionych przez rząd Dilmy Rousseff: państwo brazylijskie będzie otrzymywać 41,65 proc. nadwyżek ropy po odliczeniu kosztów produkcji.

Jak przyznają eksperci z brazylijskiej Narodowej Agencji Ropy Naftowej (ANP), przetarg uratowali swą ofertą Europejczycy - Total i Shell.

bEEztsoZ

Dyrektor generalna ANP Magda Chambriard ocenia wynik przetargu jako całkowicie spełniający oczekiwania Brazylii. _ Trudno sobie wyobrazić większy sukces _ - oświadczyła. Towarzystwa, które wzięły udział w przetargu, należą do dziesiątki największych na świecie pod względem ich wartości na rynku energetycznym. Wynik przetargu może oznaczać dla gospodarki brazylijskiej w ciągu najbliższych 30 lat trwania kontraktu dochód rzędu 1,7 biliona dolarów (3,7 biliona reali).

Jest to kwota równa całorocznemu dochodowi narodowemu 200-milionowej Brazylii w 2013 r. Wkrótce po ogłoszeniu rezultatów przetargu akcje Petrobrasu podskoczyły na giełdzie w Sao Paulo o całe 5 proc.

Prezydent Rousseff, która była atakowana przez związkowców za _ wyprzedaż głównego bogactwa narodowego _, oświadczyła po rozstrzygnięciu przetargu, że jego wynik zagwarantuje _ właściwą równowagę _ między interesami państwa brazylijskiego, zyskami Petrobrasu i zyskami wielkich zagranicznych towarzystw.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/15/m79375.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/notowania;ropy;ponizej;100;dolarow;oto;powod,102,0,1406054.html) *Notowania ropy poniżej 100 dolarów. Oto powód * Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku są poniżej 100 USD za baryłkę. Zapasy surowca w USA są najwyższe od 15 tygodni - podają maklerzy. Zapewniła jednak przede wszystkim uczestników licznych demonstracji przeciwko _ wyprzedaży bogactw narodowych _, że środki uzyskane z eksploatacji Libry w wielkiej części zostaną przeznaczone na edukację i ochronę zdrowia.

bEEztspa

Cytowana już Magda Chambriard nazajutrz po wystąpieniu Dilmy Rousseff sprecyzowała: państwo brazylijskie zamierza zainwestować z przewidzianych dochodów z przetargu ok. 140 miliardów dolarów w edukację (75 proc.), a w ochronę zdrowia obywateli 25 proc.

Koszty uruchomienia wydobycia ropy i gazu z podmorskich złóż Libra położonych na tak znacznej głębokości, częściowo pod skalistym dnem, wyniosą ponad 46 miliardów dolarów (ok. 100 miliardów brazylijskich reali). Tyle ma kosztować zainstalowanie i uruchomienie na początek 12 z 18 przewidzianych wielkich platform wiertniczych i skompletowanie flotylli 90 statków wspomagających.

Kontrakt zawarty został z konsorcjum towarzystw naftowych na 35 lat i nie może być przedłużony, chociaż przewiduje się, że szyby zaczną pompować ropę dopiero w 2019 roku. Dziesięć lat później, według przewidywań ekspertów, uzyskają maksymalną wydajność 1,4 miliona baryłek ropy dziennie.

Rząd brazylijski, odpowiadając na oskarżenia związkowców i skrajnych anarchizujących ugrupowań w rodzaju Black Blok o _ wyprzedaż bogactw narodowych _, argumentował zgodnie z realiami, że kraj sam nie jest w stanie sprostać ani finansowo, ani technicznie zagospodarowaniu podmorskich złóż Libra.

bEEztspb

Potrzebne będą nowe stocznie do budowy całej flotylli statków obsługujących budowę olbrzymich platform wiertniczych. Petrobras i jego zagraniczni wspólnicy muszą zmontować na początek 12 z planowanych docelowo 18 lub 19 olbrzymich platform wiertniczych. Na początek przystępują do zamawiania ok. 30 sond perforacyjnych.

Oblicza się, że Petrobras i jego wspólnicy będą musieli zainwestować w latach 2013-2017 w badania i przygotowania do wydobycia ropy 105 miliardów dolarów.

Wszystko to wymaga stworzenia już teraz 150 000 nowych miejsc pracy. Doradcy ekonomiczni gabinetu Dilmy Rousseff podkreślają w wywiadach, że powstanie międzynarodowego konsorcjum, które zagospodaruje olbrzymie podmorskie złoża naftowe Brazylii, to nie jest _ zwykły biznes naftowy _.

Jest to, być może, zmiana położenia Brazylii na mapie geopolitycznej świata przez nowe, silne powiązanie jej gospodarki, która oparła się kryzysowi, z gospodarką europejską i chińską.

bEEztspc
Czytaj więcej w Money.pl
Ceny ropy rosną po publikacji danych z USA Zapasy surowca wzrosły w ubiegłym tygodniu o 5,25 mln baryłek.
Ceny ropy naftowej w górę po publikacji danych z Chin Dziś w nocy pojawił się odczyt PMI z chińskiej gospodarki.
Ceny ropy w Nowym Jorku spadają. Oto powód Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają po wzroście jej zapasów w USA - podają maklerzy.
bEEztspu
giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)