Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Obawia się najgorszego na rynku ropy

0
Podziel się:

Brytyjski minister stanu Alan Duncan przewiduje, że cena litra benzyny może skoczyć o kilkadziesiąt procent.

Obawia się najgorszego na rynku ropy
(striatic/CC/Flickr)
bETrWpyZ

Cena litra benzyny może dojść do 2 funtów szterlingów za litr (ok. 9,40 zł), jeśli destabilizacja w Libii i sąsiednich państwach pogłębi się i zaszkodzi to podaży ropy - obawia się brytyjski minister stanu Alan Duncan z resortu pomocy międzynarodowej.

Obecnie za litr benzyny trzeba zapłacić w Wielkiej Brytanii ok. 1,30 funta.

Baryłka ropy osiągnęła najwyższą cenę w lipcu 2008 r., gdy kosztowała 147 USD. Obecnie cena oscyluje wokół 120 dolarów, ale przy czarnym scenariuszu, gdy wskutek społecznych zamieszek ucierpią instalacje naftowe i dojdzie do zmniejszenia dostaw, może kosztować nawet 250 dolarów za baryłkę - sądzi Duncan.

bETrWpzb

_ - 200 dolarów jest murowane, jeśli znajdzie się ktoś zuchwały podsycający społeczny ferment, a 250 dolarów to czarny scenariusz _ - powiedział Duncan w wywiadzie dla sobotniego _ Timesa _.

_ - Od dwóch miesięcy powtarzam na posiedzeniach rządu, że jeśli niepokoje społeczne na Bliskim Wschodzie będą miały nieoczekiwany przebieg, to 1,30 funta za litr benzyny będzie luksusem _ - dodał.

_ - Jeśli cena ropy się podwoi, to dojdzie do ostrego skoku cen benzyny. Spróbujcie obejść się bez niej przez jeden tydzień _ - zaznaczył Duncan, który ma 30-letnie doświadczenie w handlu ropą z Zatoki Perskiej.

Duncan popiera obalenie autokratycznych reżimów w Egipcie, Libii i Tunezji, ale sądzi, że rejon Zatoki Perskiej wymaga innego dyplomatycznego podejścia niż Afryka Północna.

bETrWpzh

Cytowany przez _ Timesa _ ekonomista banku ING James Kinghtley sądzi, że _ przy 200 dolarów za baryłkę byłoby bardzo trudno uniknąć ponownego wpadnięcia gospodarki w recesję _.

_ - Jeśli socjalne zamieszki ograniczą się tylko do Libii, to sądzę, że rynek sobie z tym poradzi, ale prawdziwym powodem panującej na rynku nerwowości jest groźba ich rozszerzenia na inne państwa regionu _ - uważa dyrektor Andrew Horstead z ośrodka badawczego Utilyx.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/26/t134170.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/szef;mae;o;cenach;ropy;bez;paniki,1,0,787201.html) Szef MAE o cenach ropy: bez paniki Zdaniem Tanaki zapasy nie wystarczą na pokrycie popytu, ale jest szansa na większe wydobycie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/217/t75481.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/amerykanie;nie;boja;sie;drozejacej;ropy,17,0,786705.html) Amerykanie nie boją się drożejącej ropy Bernanke przyznaje jednak, że długotrwały wzrost cen mógłby odbić się na gospodarce.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/25/t132377.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/zamieszki;w;libii;ile;zaplaca;za;to;kierowcy,26,0,775450.html) Zamieszki w Libii. Ile zapłacą za to kierowcy? Za miesiąc litr benzyny może kosztować 5,14 zł, a jeśli w Libii sytuacja wymknie się spod kontroli, będzie jeszcze drożej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/157/t97437.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pawlak;bedzie;spadek;cen;ropy,235,0,785899.html) Pawlak: Będzie spadek cen ropy _ Nie ma żadnych obiektywnych czynników, które by uzasadniały tak wysokie ceny _.
bETrWpzC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)