Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezydenci Wenezueli i Iranu za redukcją wydobycia ropy w OPEC

0
Podziel się:

Prezydenci Iranu Mahmud Ahmadineżad i Wenezueli Hugo Chavez na spotkaniu w stolicy Wenezueli Caracas opowiedzieli się za redukcją wydobycia ropy przez OPEC.

bESZVRGt

Prezydenci Iranu Mahmud Ahmadineżad i Wenezueli Hugo Chavez na spotkaniu w stolicy Wenezueli Caracas opowiedzieli się za redukcją wydobycia ropy przez OPEC.

Chavez i Ahmadineżad, których kraje odgrywają ważną rolę w Organizacji Państw Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), postanowili "zespolić wysiłki" w ramach OPEC, w celu przekonania innych członków tej organizacji do zmniejszenia produkcji ropy i podtrzymania jej cen.

Zdaniem obu polityków, dalsza redukcja wydobycia, po dwóch cięciach uzgodnionych jesienią i na początku zimy, pozwoliłaby na podtrzymanie międzynarodowych cen ropy i przeciwdziałanie nadmiernej podaży tego surowca na rynkach światowych.

bESZVRGv

"Dzisiaj wiemy, że na rynku jest zbyt wiele ropy i dlatego poprzemy decyzje podejmowane w celu zmniejszenia produkcji i chronienia cen" - powiedział wenezuelski prezydent na spotkaniu ze swym irańskim partnerem.

Światowe ceny ropy spadały w ostatnich miesiącach, a od początku roku obniżyły się o kolejne 15 procent i są obecnie najniższe od ponad półtora roku.

Główne przyczyny obecnego spadku cen to wyjątkowo łagodna tegoroczna zima na gęsto zaludnionej półkuli północnej, ale także znaczne zapasy tego strategicznego surowca, nagromadzone przez Stany Zjednoczone i inne kraje wysoko rozwinięte, będące głównymi odbiorcami ropy.

bESZVRGW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)