Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Produkcja ropy na świecie. Zaskakujące prognozy MAE

0
Podziel się:

USA staną się w przyszłym roku największym światowym producentem ropy, wyprzedzając w tej klasyfikacji Rosję dzięki zagospodarowaniu swych złóż łupków bitumicznych.

Produkcja ropy na świecie. Zaskakujące prognozy MAE
(Strocchi/CC/Flickr)
bEsgLaMl

USA staną się w przyszłym roku największym światowym producentem ropy, wyprzedzając w tej klasyfikacji Rosję dzięki zagospodarowaniu swych złóż łupków bitumicznych - poinformowała Międzynarodowa Agencja Energetyczna.

Wiadomość ta pojawiła się w kilka dni po przedstawieniu przez rząd Stanów Zjednoczonych prognoz, według których w rezultacie rozszerzenia eksploatacji łupków bitumicznych zwolnią one na rzecz Chin pierwszą pozycję na liście największych importerów ropy w świecie.

_ - Z utrzymującą się przez ostatnie dwa kwartały produkcją ponad 10 mln baryłek dziennie, najwyższą od dziesięcioleci, kraj ten (tzn. USA) zmierza ku zajęciu w drugim kwartale 2014 roku pozycji największego producenta ciekłych surowców energetycznych poza OPEC, wyprzedzając Rosję. I to nawet bez uwzględniania biopaliw oraz nadwyżek z przeróbki rafineryjnej _ - głosi comiesięczny raport MAE na temat sytuacji na rynku naftowym.

bEsgLaMn

Według niego w 2014 roku średnia produkcja ciekłych surowców energetycznych wyniesie w USA 11 mln baryłek dziennie, natomiast w Rosji 10,86 mln baryłek. MAE funkcjonuje w ramach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Czytaj więcej w Money.pl

bEsgLaMO
giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)