Notowania

ceny ropy
17.10.2011 08:54

Ropa drożeje za Oceanem

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji rosną, bo europejscy liderzy chcą planu walki z kryzysem zadłużenia, aby gospodarki nie weszły w recesję.

Podziel się
Dodaj komentarz
(roger_melb/CC/Flickr)

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji rosną, bo europejscy liderzy chcą planu walki z kryzysem zadłużenia, aby gospodarki nie weszły w recesję.

Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na XI, rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku drożeje o 91 centów do 87,71 USD.

Brent w dostawach na listopad na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 2 centy do 112,25 USD za baryłkę.

Szef Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet powiedział w niedzielę, że należy wprowadzić zmiany w traktacie UE, które uniemożliwiłyby jednemu krajowi destabilizację reszty bloku.

_ Moim zdaniem trzeba zmienić traktat, by uniemożliwić jednemu członkowi strefy euro błądzenie i tworzenie problemów dla innych _ - ocenił Trichet w radiu Europe 1, nawiązując do Grecji.

_ Musimy być w stanie to zrobić, to jest lekcja wynikająca z kryzysu _ - dodał.

Trichet podkreślił, że oczekuje, iż nawet bez wprowadzania zmian w traktacie istniejące już zasady będą w przyszłości przestrzegane w bardziej rygorystyczny sposób. Wyjaśnił, że ich nieprzestrzeganie przez niektóre kraje jest problemem Europy.

Zebrani w Paryżu ministrowie finansów krajów grupy G20 w sobotnim komunikacie zwrócili uwagę na konieczność zapewnienia bankom _ odpowiedniej kapitalizacji i wystarczającego dostępu do funduszy _.

_ Banki centralne podjęły niedawno stanowcze kroki w tym kierunku i pozostaną w gotowości, aby w razie potrzeby zapewniać bankom płynność _ - głosi komunikat.

W projekcie napisano także, że G20 oczekuje od przywódców strefy euro, którzy zbiorą się 23 października, porozumienia w sprawie zastosowania wzmocnionego mechanizmu Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) tak, aby _ zmaksymalizować jego oddziaływanie _.

Ropa w USA kosztowała na zamknięciu sesji w piątek 86,80 USD/b, najwyżej od 20 września. W skali roku ceny ropy w USA są obecnie niższe o 4,8 procent.

Porównaj na wykresach notowania surowców

Tagi: ceny ropy, ropa, surowce, paliwa, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz