Notowania

ceny ropy
12.12.2011 08:25

Ropa tanieje na giełdach surowców

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają z powodu obaw, że w Europie nie uda się opanować kryzysu zadłużenia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Karlnaundorf/Dreamstime)

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają z powodu obaw, że w Europie nie uda się opanować kryzysu zadłużenia.

Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na styczeń, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku tanieje o 37 centów do 99,04 USD.

Brent w dostawach na styczeń na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 48 centów do 108,14 USD za baryłkę.

Notowania ropy naftowej brent i crude

Porozumienie euro plus, które sformalizuje umowa zawarta poza ramami Traktatu z Lizbony, oznacza, że interesy strefy euro zderzą się nie tylko z interesami krajów spoza eurolandu, ale także UE jako takiej - pisze na łamach _ Financial Timesa _ Wolfgang Muenchau.

_ - Decyzja członków eurostrefy, by wyjść poza prawne ramy UE i w oparciu o wielostronny traktat ustanowić rdzeń unii fiskalnej, doprowadzi z czasem do rozłamu (między UE a strefą euro) _ - napisał w _ FT _ Muenchau, który kieruje ośrodkiem Eurointelligence.

Według analityka, po brukselskim szczycie mamy do czynienia nie tylko z wciąż nierozwiązanym kryzysem eurostrefy, ale także z kryzysem samej UE. Drugi z nich uważa za groźniejszy. Muenchau przewiduje, iż wynikiem rozejścia się dróg eurostrefy i UE będzie niemal pewny rozpad Unii Europejskiej.

_ - Czwartkowy szczyt Rady Europejskiej wykazał, że unia monetarna w ramach jednych i tych samych ram prawnych nie może współżyć z grupą państw nie będących jej stałymi członkami. Ramy UE z jej obecnymi traktatami i instytucjami okazały się niewystarczająco elastyczne dla funkcjonowania unii monetarnej i katastrofalne dla unii monetarnej w kryzysie _ - twierdzi Muenchau.

_ - Ostatnie wydarzenia umocniły mnie w przekonaniu, że jedynym sposobem ocalenia strefy euro jest zniszczenie UE. Oczywiście europejskie rządy mogą doprowadzić do zniszczenia obu. Wszystko, co osiągnęły w piątek we wczesnych godzinach rannych, to stworzenie nowego kryzysu, bez rozwiązania istniejącego _ - podsumował ekspert.

_ - Uzgodniony ostatnio pakiet europejski był tym, czego oczekiwano, ale teraz są obawy o wprowadzenie go w życie i jego skuteczność _ - mówi Jonathan Barratt, dyrektor zarządzający Commodity Broking Services Pty w Sydney.

W tym roku ropa w USA zdrożała o 8,5 proc., po zwyżce notowań w 2010 o 15 procent.

Porównaj na wykresach notowania notowania surowców

Tagi: ceny ropy, ropa, surowce, paliwa, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz