Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ropa tanieje. Przez obawy o sytuację w Europie

0
Podziel się

Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku tanieje o 81 centów do 91,75 USD.

Ropa tanieje. Przez obawy o sytuację w Europie
(MGSpiller/CC/Flickr)
bDJmsOUl

Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku tanieje o 81 centów do 91,75 USD. Brent w dostawach na lipiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 99 centów do 106,50 USD za baryłkę.

I tak złe nastroje na rynkach jeszcze mocniej pogorszyły się po decyzji agencji Fitch.

Fitch obniżyła w czwartek rating Grecji z B minus do CCC, uzasadniając to obawami przed wykluczeniem jej ze strefy euro. Agencja wyjaśniła, że obniża rating w związku z wysokimi notowaniami greckich partii antyreformatorskich.

bDJmsOUn

Fitch podała, że obniżenie noty Grecji o jeden stopień jest następstwem _ podwyższonego ryzyka _, że kraj zostanie zmuszony do wyjścia z unii walutowej.

Agencja dodała, że obniżka ratingu ma też związek z wynikami wyborów, które odbyły się w Grecji 6 maja; partie przeciwne polityce oszczędności narzucanej przez kredytodawców kraju wypadły w nich lepiej niż ugrupowania proreformatorskie.

Fitch wziął pod uwagę także kryzys polityczny po wyborach, niezdolność do utworzenia rządu koalicyjnego i rozpisanie nowego głosowania na 17 czerwca.

Agencja 11 maja oceniała, że jeśli Grecja opuści strefę euro na skutek kryzysu politycznego po wyborach lub z powodu niemożności ustabilizowania sytuacji gospodarczej, wpłynie to na rating zadłużenia w całej unii walutowej.

bDJmsOUt

Agencja ostrzegła wówczas, że umieści ratingi wszystkich krajów euro na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym.

Krajom, które mają obecnie perspektywę negatywną, grozi najszybsze obniżenie ratingów. Według komunikatu Fitcha z 11 maja są to: Francja, Włochy, Hiszpania, Cypr, Irlandia, Portugalia, Słowenia i Belgia.

_ - Komentarz Fitch sugeruje, że będziemy mieć na rynkach niedźwiedzie nastroje _ - mówi Jonathan Barratt, wydawca _ Barratt's Bulletin _.

_ - Wszyscy niepokoją się o to, co dzieje się w Europie _ - dodaje.

bDJmsOUu

W czwartek ropa na NYMEX w USA staniała o 25 centów do 92,56 USD/b. To najniższy poziom zamknięcia od 2 listopada 2011.

W tym tygodniu ceny surowca w USA spadły o 4,5 proc., a w tym roku spadły o 7,1 procent.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

bDJmsOUO
Źródło:
KOMENTARZE
(0)