Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ropa
14.03.2008 12:23

Rynek paliw: Coraz wyższe ceny na stacjach

Kolejne rekordy cen ropy i paliw gotowych na rynku światowych nie pozostają bez wpływu na sytuację na krajowym rynku paliw. Należy podkreślić, że skalę podwyżek cen paliw łagodzi mocny złoty wobec dolara.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Oczekiwany spadek popytu na ropę w drugim kwartale roku i rosnące zapasy ropy i benzyn w USA przed sezonowym szczytem popytu na benzyny dawały podstawy do redukcji limitów wydobycia ropy przez kraje zrzeszone w OPEC.

Ponieważ jednak podjęcie decyzji miało miejsce kiedy ceny ropy przekroczyły już poziom 100 dol. za baryłkę to ostatecznie kartel zdecydował się utrzymać produkcję na niezmienionym poziomie. Za kolejnymi rekordami na rynku ropy stoi głównie sukcesywne osłabianie dolara w stosunku do euro. Przeceny na rynku akcji i chęć zabezpieczenia się przed inflacją skłaniają inwestorów do lokowania na giełdach surowcowych. Wydaje się, że dopiero zmiana relacji EUR/USD wpłynie na głębszą korektę cen w dół na rynku ropy.

Po środowym raporcie Departament Energii w USA nastąpiła krótkotrwała korekta cen w dół, jednak kolejne godziny handlu przyniosły ponowne umocnienie się cen. Zapasy ropy na rynku amerykańskim wzrosły o 6,17 mln bbl, a benzyn o 1,69 mln bbl, poziom zapasów destylatów zmniejszył się natomiast o 1,22 mln bbl.

>SPRAWDŹ:

Cena ropy WTI na Nymexie osiągnęła w czwartek poziom 111 USD/bbl. Brent Dtd kosztowała 109,10 USD/bbl, natomiast kontrakty na Brent na ICE w Londynie kwotowano na poziomie 107,44 USD.

Kolejne rekordy cen ropy i paliw gotowych na rynku światowych nie pozostają bez wpływu na sytuację na krajowym rynku paliw. Należy podkreślić, że skalę podwyżek cen paliw łagodzi mocny złoty wobec dolara.

W okresie 7-14 marca ceny paliw u obu krajowych producentów rosły. Najmniej, bo jedynie o 13 - 17 PLN/1000 l, podrożała benzyna bezołowiowa Eurosuper 95. Ceny SuperPlus 98 wzrosły o 43 PLN/1000 l. W przypadku oleju napędowego podwyżki sięgają 158 i 168 PLN/1000 l odpowiednio w Lotosie i Orlenie.

Kolejny tydzień z rzędu drożeje olej napędowy na stacjach. Średnio za litr ON płacimy w tym tygodniu 4,17 zl/l (4 gr/l więcej niż przed tygodniem). Uwzględniając jednocześnie odnotowane w hurcie podwyżki nie ma wątpliwości, że kolejny tydzień upłynie pod znakiem wzrostów cen oleju na stacjach. Odetchnąć mogą na razie właściciele samochodów benzynowych. W tym tygodniu benzyna potaniała średnio 2 gr/l do 4,35 zł/l i w przyszłym tygodniu powinna pozostać na zbliżonym poziomie. Jednogroszową korektę odnotowaliśmy w przypadku cen gazu LPG.

Tagi: ropa, giełda, dziś w money, wiadomości, surowce, komentarz
Źródło:
Reflex
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz