Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Maciej Rynkiewicz
|

Spółka dnia: Tauron kupił akcje za 310 milionów złotych

0
Podziel się:

W skład Południowego Koncernu Węglowego wchodzą kopalnie w Jaworznie i Libiążu.

Spółka dnia: Tauron kupił akcje za 310 milionów złotych
(Piotr Blawicki/East News)

Tauron podpisał umowę nabycia akcji Południowego Koncernu Węglowego od Kompanii Węglowej. Łączna cena wyniosła 310 milionów złotych, podała spółka. Zwiększanie udziału w PKW było wcześniej planowane.

Umowa obejmuje przekazanie 16,7 miliona akcji imiennych PKW, które stanowią 47,5 proc. kapitału zakładowego i uprawniają do wykonywania 31,99 proc. głosów na walnym. W skład przejmowanej spółki wchodzą kopalnie Sobieski w Jaworznie i Janina w Libiążu.

_ - Węgiel długo jeszcze będzie podstawowym paliwem w polskiej energetyce, w tym w grupie. Posiadanie dwóch kopalń skupionych w Południowym Koncernie Węglowym jest naszym atutem, cenionym przez rynek. Dziś te dwa zakłady wydobywcze zaspokajają około 40 proc. naszego popytu na węgiel energetyczny. PKW jest spółką zyskowną, która - zgodnie ze strategią grupy - inwestuje w celu zwiększenia zdolności wydobywczych - _ powiedział cytowany w komunikacie prasowym Dariusz Lubera, prezes Tauron Polska Energia.

Dzięki transakcji, Tauron będzie miał sto procent akcji PKW. Obecnie 52,48 proc. papierów, które upoważniają do 68,01 proc. głosów na walnym, jest w rękach spółki zależnej Tauron Wytwarzanie.

W ubiegłym roku PKW wyprodukował 5,6 miliona to węgla handlowego, czytamy w materiałach spółki. Przychody ze sprzedaży wyniosły około półtora miliarda złotych, a EBITDA 287 miliona złotych, czyli 7 procent łącznej EBITDA Grupy Tauron.

Kopalnie Południowego Holdingu Węglowego Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)