Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Maciej Rynkiewicz
|

Spółka dnia: Tauron kupił akcje za 310 milionów złotych

0
Podziel się:

W skład Południowego Koncernu Węglowego wchodzą kopalnie w Jaworznie i Libiążu.

Spółka dnia: Tauron kupił akcje za 310 milionów złotych
(Piotr Blawicki/East News)
bEsvskeZ

Tauron podpisał umowę nabycia akcji Południowego Koncernu Węglowego od Kompanii Węglowej. Łączna cena wyniosła 310 milionów złotych, podała spółka. Zwiększanie udziału w PKW było wcześniej planowane.

Umowa obejmuje przekazanie 16,7 miliona akcji imiennych PKW, które stanowią 47,5 proc. kapitału zakładowego i uprawniają do wykonywania 31,99 proc. głosów na walnym. W skład przejmowanej spółki wchodzą kopalnie Sobieski w Jaworznie i Janina w Libiążu.

_ - Węgiel długo jeszcze będzie podstawowym paliwem w polskiej energetyce, w tym w grupie. Posiadanie dwóch kopalń skupionych w Południowym Koncernie Węglowym jest naszym atutem, cenionym przez rynek. Dziś te dwa zakłady wydobywcze zaspokajają około 40 proc. naszego popytu na węgiel energetyczny. PKW jest spółką zyskowną, która - zgodnie ze strategią grupy - inwestuje w celu zwiększenia zdolności wydobywczych - _ powiedział cytowany w komunikacie prasowym Dariusz Lubera, prezes Tauron Polska Energia.

bEsvskfb

Dzięki transakcji, Tauron będzie miał sto procent akcji PKW. Obecnie 52,48 proc. papierów, które upoważniają do 68,01 proc. głosów na walnym, jest w rękach spółki zależnej Tauron Wytwarzanie.

W ubiegłym roku PKW wyprodukował 5,6 miliona to węgla handlowego, czytamy w materiałach spółki. Przychody ze sprzedaży wyniosły około półtora miliarda złotych, a EBITDA 287 miliona złotych, czyli 7 procent łącznej EBITDA Grupy Tauron.

Kopalnie Południowego Holdingu Węglowego Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Czytaj więcej w Money.pl

bEsvskfh
bEsvskfC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)