Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Bartosz Wojtczak
|

Srebro nadal w cenie

0
Podziel się:

Ostatni tydzień sierpnia okazał się być stosunkowo pomyślnym dla całego sektora metali szlachetnych.

Srebro nadal w cenie
(EPA/PAP)

Ostatni tydzień sierpnia okazał się być stosunkowo pomyślnym dla całego sektora metali szlachetnych.

Notowania białego kruszcu podążały w ślad za złotem, którego cena przez cały tydzień (w Anglii skrócony o jeden dzień z powodu wolnego od pracy poniedziałku) utrzymywała się powyżej poziomu 800,00 USD za uncję. Od wtorku do piątku uncja srebra podrożała o 0,71 USD, zamykając tym samym piątkową sesję o 0,14 USD na uncji lepiej niż przed siedmioma dniami.

We wtorek na londyńskiej giełdzie za uncję białego kruszcu płacono 13,05 USD, czyli jej wartość względem ceny zamykającej wcześniejszy tydzień spadła o 0,57 USD na uncji. Spadek był przede wszystkim reakcją na sytuację na rynku walutowym, gdzie doszło do znacznego obniżenia wartości eurodolara. Wskaźnik pary EUR/USD spadł z 1,4751 do 1,4645. Ponadto waluta amerykańska umocniła się względem innych kluczowych walut. Wyraźnie obniżył się kurs GBP/USD - z 1,8524 do 1,8342, przy jednoczesnym wzroście na USD/JPY - ze 109,3200 do 109,6200. Ponadto negatywnie na cenę srebra wpłynęły notowania żółtego kruszcu, które we wtorek rano potaniało o kilka dolarów na uncji względem wcześniejszego piątku.

W środę na giełdzie w Londynie uncję srebra wyceniano na 13,76 USD. Pozytywnie na wzrost wartości białego kruszcu wpłynęły surowce z innych sektorów rynku. Ceny w górę ciągnęła m.in. silnie skorelowana z rynkiem metali szlachetnych ropa naftowa. Baryłka ,,czarnego złota" drożała głównie w wyniku obaw dotyczących sztormu Gustav, który zdaniem meteorologów ma dotrzeć do Zatoki Meksykańskiej, skąd pochodzi 1/5 produkcji USA. Ponadto na wartości zyskiwały metale przemysłowe, co powodowane było nadzieją inwestorów na wzrost popytu na miedź w Chinach. W dodatku deprecjacji uległa amerykańska waluta, pozytywnie tym samym wpływając na wzrosty na metalach szlachetnych - wskaźnik eurodolara wzrósł z 1,4645 do 1,4713.

Pod koniec tygodnia cena srebra oscylowała w okolicy środowego notowania, co spowodowane było równoważeniem się czynników kształtujących wartość uncji białego kruszcu. Niewielkie wahania kursów walutowych, a także cen ropy naftowej i złota przełożyły się na notowania srebra, którego czwartkowa cena uncji wyniosła 13,78 USD, co - jak się później okazało - było ubiegłotygodniowym maksimum cenowym. W piątek wartość srebrnej uncji zamknęła tydzień po niewielkim spadku rzędu 0,02 USD.

W przeliczeniu na rodzimą walutę, we wtorek na giełdzie w Londynie za uncję białego kruszcu płacono 29,59 PLN, natomiast na zamknięciu piątkowej sesji ta sama ilość srebra kosztowała 31,22 PLN.

giełda
wiadomości
surowce
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)