Od poniedziałku do piątku srebro potaniało o 1,38 USD, zamykając tym samym ostatnią w tygodniu sesję kwotą o 1,24 dolara na uncji niższą aniżeli przed tygodniem. Oznacza to również, że srebro straciło poziom 18 dolarów/1 t oz.
Od początku minionego tygodnia serwisy informacyjne podawały, że na rynku złota mamy do czynienia z uspokojeniem. Nie można mieć wątpliwości, iż sformułowanie „rynek złota" należy poszerzyć o srebro, które podąża w ślad za szlachetniejszym kruszcem.
Uspokojenie nastrojów na rynku walutowym spowodowało również wstrzymanie gwałtownych ruchów cen metali szlachetnych. Pomimo braku silnych zmian, w poniedziałek ruch na walutach był dla srebra wyjątkowo pozytywny. Dolar tracił względem kluczowych walut, a tym samym cena srebra wzrosła w poniedziałek do 18,66 USD za uncję, co było ubiegłotygodniowym apogeum białego kruszcu.
Eurodolar zbliżył się do granicy 1,4, wskaźnik GBPUSD w szczytowym momencie dnia osiągnął 1,6372, natomiast kurs pary USDJPY spadł do poziomu 90,6200. W kolejnych dniach największą rolę dla srebra odgrywały oczywiście złoto i dolar amerykański. Żółty kruszec zaczął zmierzać w kierunku utraty bariery 1.100 USD/1 t oz., natomiast dolar odrobił większość strat z początku tygodnia. Poza tym negatywnie na sektor metali szlachetnych (natomiast pozytywnie m.in. na miedź) rzutowała choćby kwestia popytu i silnego wzrostu PKB w Chinach, która windowała notowania w sektorze metali przemysłowych.
Zupełnie odwrotnie aniżeli na srebro czy złoto, kwestia „kwitnącej" gospodarki wpłynęła na platynę. Po pierwszym dniu tygodnia, kiedy to srebro zdołało zdrożeć, regularnie, przez pozostałe dni tygodnia jego wartość spadała. Największa w ujęciu procentowym deprecjacja miała miejsce w czwartek, kiedy to uncja srebra potaniała o ponad 4%. W ten sam dzień została stracona bariera 18,00 USD/1 t oz. Finalnie kruszec zamknął ostatnią w tygodniu sesję fixingiem 17,28 USD/1 t oz.
W przeliczeniu na rodzimą walutę, w poniedziałek na giełdzie w Londynie za uncję białego kruszcu płacono 52,33 PLN, natomiast na zamknięciu piątkowej sesji ta sama ilość srebra kosztowała 49,99 PLN.