Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Surowce pną się w górę

0
Podziel się:

Miniony tydzień przyniósł wzrosty na wszystkich ważniejszych surowcach czyli ropie, miedzi, złocie i srebrze.

Miniony tydzień przyniósł wzrosty na wszystkich ważniejszych surowcach czyli ropie, miedzi, złocie i srebrze.

Niewątpliwie jedną z przyczyn takiego zachowania się rynku towarowego jest sytuacja na rynku walutowym, gdzie obserwujemy systematyczny spadek wartości dolara przerywany jedynie krótkimi korektami, które są szybko wykorzystywane do powiększania długich pozycji.

Kolejne raporty z gospodarki amerykańskiej nie dają większych podstaw do szybkiego odwrócenia obecnego trendu. Z takiej sytuacji w największym stopniu korzysta kurs złota, którego cena w piątek doszła do poziomu 686.86 dolara za uncję. Jest to najwyższy poziom od dziesięciu tygodni.

_ Wydaje się, że jeśli EUR/USD nie zmieni swojego trendu to cena złota może dalej podążać w kierunku swojego historycznego maksimum na poziomie 730,15 USD za uncję. _

Jednakże w przypadku braku dalszych zdecydowanych ruchów wzrostowych na EUR/USD istnieje duże prawdopodobieństwo realizacji zysków z ostatnich wzrostów cen tego kruszcu. Przemawia za tym bardzo duże wykupienie na wykresie dziennym (wskaźnik RSI na poziomie 70), a także zrealizowany zasięg z formacji odwróconej głowy i ramion, która narysowała się na poziomie ostatniego dołka 643,30 USD.

Potencjalny zasięg korekty nie powinien być jednak większy niż do poziomu 668 dolarów za uncję.

Podobnie jak złoto zachowuje się cena srebra, która w ubiegłym tygodniu wzrosła od poziomu 13.02 do 13.39 USD za uncję. Bardzo ciekawie wygląda wykres kursu spot (XAGUSD) gdzie również możemy dopatrzyć się odwróconej głowy z ramionami, co więcej linia szyli znajduje się na poziomie górnego ograniczenia kanału spadkowego, który rozpoczął trwającą od lutego korektę.

W takiej sytuacji najbliższe zachowanie kursu pokaże kierunek dalszego ruchu, opadnięcie w dół może zakończyć się dalszym spadkiem w obrębie wspomnianego kanału, natomiast wybicie w górę daje potencjalną szansę na dotarcie do zasięgu ze wspomnianej formacji czyli, do poziomu ostatnich szczytów w okolice 14.60 - 14.70 USD.

Ubiegły tydzień przebiegał dużo spokojniej na rynku ropy i miedzi. Kontrakty terminowe na ropę naftową w Nowym Jorku wzrosły w pobliże szczytów z sierpnia 2006 do poziomu 78.40 USD (do pobicia rekordu zabrakło 0,26 USD) po czym rynek ustabilizował się i na koniec tygodnia dalej przebywał w okolicy tych poziomów.

Na tak wysokie ceny ropy ma wpływ wiele czynników z których najważniejsze to: dalsze wysokie tempo wzrostu gospodarczego w Chinach i związany z nim rosnący popyt na surowce, kolejne problemy w amerykańskich rafineriach oraz obawy o możliwość dalszych zakłóceń dostaw ropy z Nigerii. Dodatkowo w mijającym tygodniu ogłoszony został niespodziewany spadek zapasów benzyny w USA.

_ Wszystkie te czynniki a także okres wakacyjny, który sprzyja zwiększonemu popytowi na benzynę sugerują dalszy umiarkowany wzrost cen ropy na rynkach. _

W dniu dzisiejszym notowania lekko zniżkują do poziomu 77.26 na skutek wypowiedzi szefa OPEC, w której odniósł się on do wysokich ceny i związanych z tym obaw o kondycję światowej gospodarki. OPEC zadeklarował także gotowość do zwiększenia wydobycia w razie potrzeby.

Notowania miedzi na światowych rynkach dotarły w ubiegłym tygodniu do poziomu 8125 USD za tonę. Sytuacja ta była spowodowana między innymi niepewną sytuacją w Chile i obawami o rozpoczęcie strajków przez pracowników kopalni.

Dodatkowo popytowi sprzyjały doniesienia o szybszym wzroście gospodarczym Chin a także oczekiwania na poprawę sytuacji w drugim kwartale w USA (prognozy zakładają wzrost PKB o 3,2 % , dane rzeczywiste poznamy w piątek). Podczas poniedziałkowej sesji cena miedzi po dotarciu do poziomu 8212 dolarów zaczęła zniżkować i spadła poniżej poziomu 8100.

Przyczyną tego były doniesienia o wzroście zapasów oraz o ograniczeniu importu przez Chiny w czerwcu o 6,8 % w stosunku do maja. Na chwilę obecną notowania miedzi powróciły ponad 8100 i cena jednej tony kształtuje się na poziomie 8130 dolarów.

giełda
wiadomości
surowce
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
TMS Brokers
KOMENTARZE
(0)