Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Surowce również czekają na FED

0
Podziel się:

Ostatnie pięć sesji na rynku surowcowym przyniosły dużą zmienność nastrojów. Sytuacja taka jest konsekwencją zbliżającego się posiedzenia FED.

Surowce również czekają na FED

Ostatnie pięć sesji na rynku surowcowym przyniosły dużą zmienność nastrojów. Sytuacja taka jest konsekwencją zbliżającego się posiedzenia FED (18 września) i związanych z tym obaw inwestorów o to czy stopa procentowa zostanie rzeczywiście obniżona, a jeśli tak to o ile.

Opublikowane w ubiegłym tygodniu dane makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych oraz wypowiedzi B. Bernanke i A. Greenspana dają raczej mieszane sugestie. Jutrzejsza decyzja FED stała się więc sporą niewiadomą. Taka niepewność miała wpływ na zachowanie cen surowców, które nie wykazywały tak jak w poprzednich tygodniach jednego kierunku zmian.

Rynek ropy jest dobrym przykładem zmienności na ostatnich sesjach. Podczas gdy początek tygodnia zapowiadał atak na szczyt, to końcówka okazała się już dużo słabsza i cena w kontrakcie trzymiesięcznym na ropę Brent (LCOc1) po nieudanej próbie ustanowienia nowych rekordów zaczęła spadać. Na dzisiejszej sesji za jedną baryłkę płacimy 75,7 USD. Poza wspomnianą wyżej niepewnością, co do przyszłego kosztu pieniądza w USA, na takie zachowanie notowań ropy miały wpływ nowe publikacje fundamentalne oraz pogodowe.

Wzrosty z początku tygodnia wspierane były przez obawy inwestorów o skutki huraganów Humberto oraz Ingrid. Zostały one jeszcze zwiększone po zamknięciu trzech rafinerii w Zatoce Perskiej, właśnie z powodu obaw o ich uszkodzenie. Także decyzja OPEC zwiększająca co prawda wydobycie, jednak nie tak znacząco jakby tego oczekiwali inwestorzy, przyczyniła się do wzrostu cen. Po ustanowieniu lokalnego maksimum na poziomie 77,86 USD za baryłkę, ropa zaczęła jednak tracić na wartości. Wiąże to się z tym, że wspomniane huragany okazały się niegroźnie i praca zamkniętych rafinerii ma być wkrótce przywrócona.

Drugim czynnikiem spadku cen ropy jest powrót obaw o spowolnienie gospodarcze a co za tym idzie związane z nim zmniejszenie popytu. Jeśli spadek będzie nadal kontynuowany ważnym wsparciem będzie dla niego poziom 73 USD. Od góry ogranicza nas ostatni szczyt czyli poziom 78,4 USD za baryłkę.

Duże niezdecydowanie panuje także na rynku miedzi. Od 27 sierpnia kurs przebywa w konsolidacji nie wykazując chęci wybicia w żadną stronę. Aktualna więc pozostaje ubiegłotygodniowa analiza, w której obecne wzrosty mogą być interpretowane jako czwarta fala. Jednakże ostatnia korelacja miedzi z rynkami kapitałowymi sprawia, iż kluczowa dla dalszego zachowania miedzi jest jutrzejsza decyzja FED. Tutaj także brak znacznej obniżki zwiększy obawy o spadek popytu spowodowany ryzykiem spowolnienia gospodarczego światowej gospodarki.

Ubiegły tydzień zgodnie za naszą ubiegłotygodniową prognozą przyniósł korektę w notowaniach złota. Bardzo dynamiczne wzrosty i znaczne wykupienie rynku spowodowały, że cena spadła w okolice 703 USD za uncję. Dzisiaj cena wynosi 711 USD i wydaje się, że cena powinna jeszcze skorygować swoją wartość. Kluczowym będzie tu przedział 700 - 704 USD. Jeśli kurs spadnie poniżej to przecena może przybrać na sile i następnym przystankiem będzie dopiero 690 USD za uncję.

Po raz kolejny bardzo precyzyjny okazał się wyznaczony przez nas tydzień temu opór 12,8 USD za uncję na rynku srebra. Kurs po dotarciu do poziomu 12,76 USD zakończył dynamiczne wzrosty i w ostatnich dniach wszedł w trend boczny. Jeśli z nastąpiło by zawrócenie z tego poziomu to możliwy jest spadek nawet w okolice 11 USD za uncję.

Na zakończenie jeszcze krótko o ciekawym towarze jakim jest pszenica. Dynamiczny trend wzrostowy jaki panuje na tym wykresie od kwietnia 2007 spowodował wzrost cen w kontrakcie (ZWU7) o ponad 50%. Obecna lekka korekta jest niemal równa z tą jaka wystąpiła w czerwcu. Istnieje więc szansa na dalsze wzrosty i wybicie ostatniego szczytu na poziomie 888 USD za 5000 buszeli (miara objętości materiałów sypkich, równa około 36 litrów).
Podsumowując największe znacznie na zachowanie surowców w obecnym tygodniu będzie miała jutrzejsza decyzja FED i komentarz po zakończeniu posiedzenia.

dziś w money
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
TMS Brokers
KOMENTARZE
(0)