Notowania

gazprom
27.06.2008 08:30

Szef Gazpromu: OPEC nie ma kontroli nad cenami ropy

Aleksiej Miller powtórzył: Ropa będzie kosztować 250 dolarów. Kraje OPEC nie kontrolują cen.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Prezes Gazpromu Aleksiej Miller oświadczył w wywiadzie dla _ Financial Timesa _, że OPEC praktycznie nie ma wpływu na światowe ceny ropy. *

- _ Nie podjęto ani jednej decyzji, która wpłynęłaby w realny sposób na światowy rynek ropy _ - napisał o OPEC Miller, odpowiadając pocztą elektroniczną na pytania londyńskiego dziennika. Prezes Gazpromu ponownie przedstawił swą prognozę gwałtownego wzrostu ceny ropy do 250 dolarów za baryłkę. Obecnie wynosi ona ok. 140 USD.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Baryłka ropy za 250 dolarów ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/barylka;ropy;za;250;dolarow,128,0,347776.html )
* [ Rząd Francji zabiera koncernom zysk z paliw ]( http://news.money.pl/artykul/rzad;francji;zabiera;koncernom;zysk;z;paliw,56,0,347704.html )

Zdaniem Millera Gazprom stanie się _ w najbliższych latach najbardziej wpływową firmą energetyczną na świecie _. Wspomniał przy tym, że jego firma jest coraz bardziej zainteresowana rynkiem północnoamerykańskim.

Miller wyraził przekonanie, że międzynarodowe firmy mogą odnieść sukces w Rosji tylko wtedy, jeśli będą inwestować we współpracy z rosyjskimi firmami państwowymi: - _ Aby zagwarantować powodzenie inwestycji w sferę energetyczną w Rosji, należy wziąć pod uwagę jedną zasadę - lepiej inwestować wspólnie z państwem _ - powiedział.

W praktyce oznacza to współpracę z dwoma czołowymi koncernami kontrolowanymi przez państwo rosyjskie: największym rosyjskim producentem gazu Gazpromem oraz największą firmą naftową kraju Rosnieftem - zauważa _ Financial Times _.

Tagi: gazprom, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, surowce, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz