Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Złoto najdroższe w historii. Przez kłopoty w USA

0
Podziel się:

Brak porozumienia w sprawie zwiększenia limitu zadłużenia w USA winduje ceny złota na nowe szczyty.

Złoto najdroższe w historii. Przez kłopoty w USA
(covilha/CC/Flickr)

Za uncję złota trzeba było dziś zapłacić 1624 dolary. To historyczny rekord notowań. Powodem wzrostu cen kruszcu jest brak porozumienia w USA w sprawie zwiększenia limitu zadłużenia.

_ - Zwyżka notowań złota wynika m.in. z braku porozumienia amerykańskich polityków w sprawie podwyższenia limitu długu publicznego. Problem ten jest o tyle istotny, że jeśli Republikanie i Demokraci nie wypracują wspólnego rozwiązania do 2 sierpnia, to federalnemu rządowi grozi niewypłacalność _ - stwierdziła analityk DM BOŚ Dorota Sierakowska.

Prezydent USA Barack Obama nawoływał do szybkiego zawarcia kompromisu, mimo to nadal nie udało się do niego doprowadzić. Według analityka TMS Brokers Przemysława Gerschmanna, sprawę mocno nagłaśniają amerykańskie media, więc _ każda nowa informacja jest szybko dyskontowana przez rynek _.

W jego opinii _ widmo niewypłacalności USA stało się bardziej realne _, bo podczas weekendu amerykańscy politycy nie doszli do porozumienia.

Sierakowska podkreśla, że rozwiązywanie problemu w ostatniej chwili, nie sprzyja zaufaniu inwestorów do amerykańskiej gospodarki. - _ Ucierpieć może na tym wartość dolara, a jeśli tak się stanie, to będzie także impuls do dalszego wzrostu cen złota _ - stwierdziła.

W połowie maja Stany Zjednoczone osiągnęły ustawowo dozwolony limit zadłużenia - 14,3 biliona dolarów. Oznacza to, że nie mogą zaciągać więcej długów bez podniesienia tego pułapu. Rząd USA korzysta z nadzwyczajnych rezerw budżetowych, aby spłacać należności, ale rezerwy te wyczerpią się około 2 sierpnia.

Demokraci i Biały Dom nie chcą zaakceptować dużych cięć wydatków, gdyż wymagają one ograniczenia wielu programów rządowych wprowadzonych z myślą o ochronie najuboższych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/63/t85567.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wciaz;brak;zgody;na;wieksze;dlugi;usa,55,0,870199.html) Wciąż brak zgody na większe długi USA Prezydent Barack Obama ma duże problemy, by przekonać Kongres do tego, że trzeba podnieść limit zadłużenia w USA. Bez takiej decyzji kraj może stać się niewypłacalny.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t110654.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/usa;w;obliczu;katastrofy;dlug;przekroczyl;14;bln;dolarow,153,0,754329.html) Dług USA pobił rekord wszech czasów Niemal połowa obecnego zadłużenia powstała w ciągu ostatnich sześciu lat.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/239/t125423.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/obama;przekonal;rodakow;do;podniesienia;podatkow,130,0,877186.html) Obama przekonał do wyższych podatków Według sondaży przeprowadzonych przez amerykańskie media, prezydent prowadzi w sporze z Republikanami.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)