Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

100 tys. opcji rocznie na GPW

0
Podziel się:

Przedstawiciele Giełdy Papierów Wartościowych liczą na to, że w ciągu pierwszego roku wolumen obrotu debiutującymi w poniedziałek opcjami na WIG 20 wyniesie około 100 tys. Ich zdaniem zainteresowanie inwestorów w pierwszym dniu notowań wskazuje na powodzenie takiego scenariusza.

"Liczymy na to, że w pierwszym roku osiągniemy wolumen około 100.000 opcji. Zainteresowanie inwestorów jest dosyć duże. Jeżeli dalej będzie tak jak dziś, to ta prognoza zostanie przekroczona" - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Marcin Wójcicki, kierownik zespołu z działu notowań GPW.

Do 15.10 zawarto transakcje na 187 kontraktów opcyjnych. Zdaniem Wójcickiego najbardziej aktywnie handlowane są serie opcji wygasające w grudniu 2003 roku.

"Przebieg notowań opcji przeszedł moje oczekiwania. Rynek jest cały czas aktywny" - powiedział prezes giełdy Wiesław Rozłucki.

Pytani przez PAP w minionym tygodniu analitycy przewidywali, że zainteresowanie opcjami w początkowym okresie może być niewielkie, a wiceprezes giełdy Piotr Szeliga spodziewał się obrotu kilkoma opcjami w trakcie jednej sesji.

Na razie jest jeden animator rynku opcji - Internetowy Dom Maklerski. Giełda liczy na zwiększenie tej liczby.

"Do końca tygodnia dojdzie drugi animator, a w ciągu miesiąca liczba ta prawdopodobnie dojdzie do czterech. Oprócz domów maklerskich prowadzimy rozmowy z jednym z banków, który pewnie rozpocznie działalność jako animator rynku opcji w ciągu dwóch tygodni" - powiedział Wójcicki.

Wystawcami opcji jest kilka domów maklerskich, mających w sierpniu blisko 50-proc. łączny udział w rynku kontraktów terminowych.

"Liczymy, że w przyszłości wystawcami opcji będą głównie animatorzy, czy inwestorzy instytucjonalni, gdyż wystawianie kontraktów opcyjnych jest trudnym zadaniem, w przeciwieństwie do ich nabywania" - powiedział Rozłucki.

Opcje na WIG 20 to kolejny z grupy instrumentów pochodnych debiutujący na warszawskiej giełdzie. Od kontraktów terminowych różnią się tym, że nabywca opcji posiada jedynie prawo, a nie obowiązek, zakupu bądź sprzedaży instrumentu bazowego. Wystawca opcji jest zobowiązany do jej realizacji na żądanie nabywcy.

Zapewnia to możliwość osiągania zysków zbliżonych do zysków z kontraktów terminowych, przy z góry znanym maksymalnym poziomie ponoszonego ryzyka.

Na rynku są obecnie po trzy serie opcji kupna i opcji sprzedaży wygasające 19 grudnia 2003 roku oraz po trzy serie opcji kupna i sprzedaży wygasające 19 marca 2004 roku.Opcje notowane są w systemie notowań ciągłych.

giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)