Notowania

gpw
14.10.2009 18:09

ABW zajmie się warszawską giełdą

Chodzi m.in. o uchwały przyjętej przez walne zgromadzenie GPW o wypłacie dywidendy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego będzie pod nadzorem warszawskiej prokuratury okręgowej prowadzić śledztwo w sprawie działania na szkodę giełdy

Materiały zostały już przesłane Agencji - poinformował rzecznik prokuratury Mateusz Martyniuk.

Jak dodał, chodzi o zawiadomienie posłów PiS, które trafiło do prokuratury pod koniec września. - _ Ponieważ sprawa jest wielowątkowa i dotyczy trudnych kwestii, zdecydowaliśmy się na wszczęcie śledztwa. Prokuratorzy uznali też, że sprawę powinna wyjaśnić ABW _ - dodał Martyniuk.

Główny wątek zawiadomienia - jak wyjaśnił - dotyczy uchwały przyjętej przez walne zgromadzenie GPW o wypłacie dywidendy. _ - Zdaniem zawiadamiających było ono niezgodne z prawem. Kolejnym wątkiem jest sprawa systemu informatycznego obsługującego obroty na giełdzie. Z przesłanych materiałów wynika, że jest on wadliwy i mogło dojść do +zaniechania działań dotyczących bezpieczeństwa obrotu papierami wartościowymi+ _ - powiedział Martyniuk.

Sprawa dotyczy prywatyzacji

O sprawie poinformował w środę _ Nasz Dziennik _. Gazeta podała, że warszawska prokuratura okręgowa, na wniosek Centralnego Biura Antykorupcyjnego, wszczęła śledztwo w sprawie prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych.

Jak poinformował cytowany w artykule Martyniuk, _ postępowanie toczy się w sprawie działania na szkodę Giełdy Papierów Wartościowych, a konkretnie w kierunku art. 231, par. 1 kodeksu karnego, tj. niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych _. _ - Chodzi o osoby odpowiedzialne za prywatyzację GPW _ - dodał Martyniuk.

Rzecznik w rozmowie z gazetą uchylił się od odpowiedzi na pytanie, czy chodzi o odstąpienie od ujętej w planach GPW wymiany systemu informatycznego WARSET. Awarie tego systemu - jak podał _ ND _ - już kilkakrotnie doprowadzały do zawieszenia notowań, ostatnio w sierpniu tego roku. _ - W razie sprzedaży giełdy inwestorowi strategicznemu wadliwy system będzie dla nabywcy doskonałym pretekstem do przeniesienia notowań na zagraniczny parkiet - t wierdzi cytowana w artykule posłanka PiS Gabriela Masłowska. _Biuro prasowe resortu skarbu _ _poinformowało tymczasem, że zarzuty o możliwości przeniesienia notowań za granice przez potencjalnego inwestora dla GPW są bezzasadne.

_ - Celem MSP przedstawionym potencjalnym inwestorom już na samym początku procesu było zabezpieczenie interesów GPW w wyniku jej prywatyzacji, tak aby możliwe było zbudowanie wokół niej silnego regionalnego centrum finansowego. Dlatego też zaprosiliśmy cztery największe światowe rynki - Deutsche Boerse, London Stock Exchange, Nasdaq OMX, NYSE Euronext - aby warszawski parkiet mógł między innymi skorzystać z ich know-how _ - czytamy w komunikacie.

W komunikacie podano też, iż utrzymywanie Skarbu Państwa jako dominującego akcjonariusza nie sprzyja międzynarodowemu rozwojowi GPW. _ - Miały już miejsce sytuacje, w których wykluczono możliwość zakupu innych parkietów w regionie przez GPW właśnie z powodu kontroli Państwa. W tej chwili czterej potencjalni inwestorzy przygotowują oferty i to od ich treści uzależnione jest dalsze postępowanie MSP _ - czytamy w komunikacie.

Sobolewski: GPW jest bezpieczna

Prezes GPW Ludwik Sobolewski w zapewnił _ wszystkich inwestorów i uczestników obrotu na rynku kapitałowym, iż sugerowanie, jakoby w przeszłości zostały zaniechane jakiekolwiek działania +dotyczące bezpieczeństwa obrotu papierami wartościowymi+, jest bezpodstawne _.

_ - Infrastruktura techniczna GPW i technologie giełdowe funkcjonują prawidłowo, a szczególnie w ostatnich latach były przedmiotem szeregu modernizacji, poprawiających parametry jakościowe systemów stosowanych do prowadzenia obrotu giełdowego. Awaryjność giełdowych systemów informatycznych jest ich powszechnie spotykaną cechą, która może powodować przerwy w działaniu systemu transakcyjnego na każdej giełdzie, w tym również używającej najnowszych technologii _ - uważa Sobolewski.

Jego zdaniem system transakcyjny WARSET należy do najbardziej niezawodnych na świecie. - _ Twierdzenie, że system jest +wadliwy+, jest fałszywe. W oparciu o wadliwy system, zagrażający bezpieczeństwu obrotu, niemożliwe byłoby stanie się przez GPW, na przestrzeni ostatnich trzech lat, największą giełdą regionu Europy Środkowo-Wschodniej pod względem liczby notowanych spółek, wielkości kapitalizacji, a od blisko roku - także pod względem obrotów _ - podał w komunikacie.

Dodał też, że _ proces prywatyzacji GPW ani w ciągu ostatnich kilku lat, ani obecnie nie wyznacza ani nie definiuje działań zarządu GPW odnośnie do infrastruktury technicznej Giełdy _.

* [ MSP przedłużyło czas składania ofert na **GPW** ]( http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/msp;przedluzylo;czas;skladania;ofert;na;gpw,202,0,543434.html )
* [ Sześciu chętnych do zakupu akcji warszawskiej giełdy ]( http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/szesciu;chetnych;do;zakupu;akcji;warszawskiej;gieldy,159,0,543135.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: gpw, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz