Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Action chce kupować za granicą

0
Podziel się:

Dystrybutor sprzętu IT, spółka Action, planuje w ciągu roku sfinalizować duże przejęcie. Firma szuka celów akwizycji w Czechach, Słowacji, Rumunii i Bułgarii.

Action chce kupować za granicą
(spółka)

Dystrybutor sprzętu IT, spółka Action, planuje w ciągu roku sfinalizować duże przejęcie, poinformował prezes Jacek Krawiec w rozmowie z agencją ISB. Firma szuka celów akwizycji w Czechach, Słowacji, Rumunii i Bułgarii.

Przejęcie może być sfinansowane m.in. przez emisję nowych akcji.

"W tej chwili jesteśmy na etapie wyboru doradcy, idealnym celem byłaby dla nas firma, która osiąga roczne obroty rzędu 1-1,5 mld zł rocznie" - powiedział Krawiec. Dodał, że Action zakończył proces porządkowania struktury swojej grupy i dlatego nadszedł najlepszy czas na przejęcia.

"Zakładamy duży wzrost organiczny, ale chcemy też rozwijać się przez przejęcia, dzięki temu zwiększymy swoje przychody do 6 mld zł rocznie w ciągu 3 lat," - deklaruje prezes Action. Jego zdaniem konsolidacja na rynku dystrybutorów IT jest nieunikniona.

"Moim zdaniem ten proces będzie miał charakter regionalny, co zostanie wymuszone przez politykę wielkich producentów" - powiedział Krawiec. Właśnie dlatego Action chce dokonać przejęcia najchętniej w Czechach lub na Słowacji, ale chce szukać również w Rumunii i Bułgarii.

"W Polsce również dojdzie do konsolidacji, ale będzie ona możliwa w większym stopniu dopiero za jakiś czas, dziś utrudniają ją sprawy pozamerytoryczne, związane często z ambicjami osobistymi" - ocenia Krawiec.

_ Prezes Action ocenił, że spółka może z kredytu sfinansować przejęcie do wysokości 100 mln zł, ale nie wykluczył, że firma zdecyduje się na nową emisję akcji. _"Myślę, że inwestorzy ponownie nam zaufają, zwłaszcza że kurs naszych akcji znajduje się na wysokim poziomie i niedawno notował historyczne maksima" - zaznaczył Krawiec.

Krawiec nie wykluczył też, że Action wprowadzi w ciągu 2-3 lat na giełdę którąś ze swoich spółek zależnych: sieć detaliczną Sferis, galerię internetową a.pl, albo spółkę ukraińską. Na Ukrainie Action ma w tej chwili 51% udziałów w spółce ACTION Ukraina, będącej operatorem 15 sklepów IT/RTV?AGD, z czego 5 sklepów wielkopowierzchniowych..

Action będzie też dalej inwestował w rozwój powierzchni magazynowej.

"Musimy nadążać za wzrostem naszej sprzedaży, co oznacza że jeżeli chcemy osiągnąć sprzedaż 6 mld PLN, to musimy ponieść nakłady rzędu 60-80 mln PLN na rozbudowę bazy magazynowej" - poinformował Krawiec. Szef Action ocenił, że w ciągu najbliższych kilku lat spółka z tylko rozwoju organicznego będzie notowała wzrost przychodów rzędu 20-30%.

W roku finansowym 2006/07, zakończonym 31 lipca Action rozbudował swoje magazyny o 4,5 tys. m2 do 11 tys. m2.

W minionym roku finansowym grupa Action miała 22,024 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej. Rok wcześniej zysk netto wyniósł 15,878 mln zł. Zysk operacyjny na poziomie grupy wyniósł 30,36 mln zł wobec 22,50 mln zł rok wcześniej. Skonsolidowane przychody na poziomie grupy wzrosły do 1797,52 mln zł wobec 1436,78 mln zł przed rokiem.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)