Notowania

kghm
28.03.2012 17:32

Akcje KGHM mocno w dół. Powód?

Zobacz, czy to początek głębszych spadków miedziowego giganta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter Poland)

Giełdowa wyprzedaż akcji KGHM ma swoje podłoże we wczorajszej prezentacji prognoz na 2012 rok. Dane rozczarowały, a dopiero dziś kurs akcji miał szanse zareagować. To właśnie miedziowa spółka najbardziej ciążyła na notowaniach indeksu WIG20, który spadł o 0,69 procenta.

Prognozy okazały się być znacznie gorsze od oczekiwań analityków, które wskazywały na zysk netto na poziomie 4,33 miliarda złotych. Niestety – KGHM przewiduje, że zarobi jedynie 3,8 miliarda złotych. Spadku nie unikną także przychody spółki, które mogą wynieść 19,4 miliarda złotych. To ponad pół miliarda mniej niż w całym 2011 roku. Oczekiwanie przez zarząd nieco gorszej sprzedaży i blisko trzy razy słabszego zysku netto już odbiło się na notowaniach kursu akcji KGHM, który w środę spadł -4,11 procenta.

Zobacz, jak zachowywał się w środę kurs KGHM Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Co spowodowało tak drastyczny spadek zyskowności? Pierwszym, a zarazem najważniejszym, jest odpadnięcie jednorazowego czynnika w postaci sprzedaży Polkomtela, co przekłada się na 2,3 miliarda złotych . Kolejnym ważnym punktem będzie zwiększenie kosztów wydobycia ze względu na podatek od kopalin – ten zabierze koncernowi około 1,8 miliarda złotych. W przyszłych latach ma zapewniać wpływy do budżetu w wysokości już ponad 2,2 miliarda złotych.

W dalszej kolejności wpływ na wyniki będzie mieć spadek średniej ceny miedzi oraz kursu dolara w stosunku do złotego. KGHM prognozuje, że miedź będzie średnio kosztować 8 tysięcy dolarów, natomiast amerykańska waluta 3,09 złotego. Im wyższa cena miedzi i kurs dolara, tym lepiej będą kształtować się przychody koncernu.

Na uwagę zasługują duże nakłady inwestycyjne, które wyniosą blisko 13 miliardów złotych. Ogromna część tej kwoty wynika z przeprowadzenia transakcji zakupu kanadyjskiej spółki Quadra. Potencjalne wyniki wypracowane przez kanadyjską kopalnie nie wpłynęły na prognozy, gdyż te dotyczyły jedynie działalności jednostkowej (samej spółki matki - KGHM).

źródło: KGHM, stan na koniec 2010 roku

Przy zakładanych oczekiwaniach dotyczących czynników zewnętrznych Quadra powinna zwiększyć skonsolidowane (całej grupy KGHM) przychody o blisko 3 miliardy złotych. Oparte jest to na założeniu, że kanadyjska spółka utrzyma wydobycie miedzi z zeszłego roku, które było na poziomie 115 tysięcy ton.

Największą zaletą inwestycji w Quadrę będzie jednak obniżka kosztu wydobycia miedzi. Już sam koszt wydobycia złóż w Kanadzie wynosi około 3 tysiące dolarów, natomiast polskich złóż blisko 5 tysięcy. Uruchomienie nowego chilijskiego złoża pozwolą jeszcze obniżyć koszty wydobycia. Początkowo pozyskanie tony miedzi w Sierra Gorda powinno kosztować ponad 1,1 tys. dolarów.

Choć przyszłość spółki nie jest specjalnie zagrożona, to jednak wydaje się że inwestorzy liczą głównie na wypłatę dywidendy, która według zapowiedzi ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego, ma być _ znacząco wyższa niż 3 miliardy złotych _. Taka wartość dałaby ponad 10-procentową stopę zwrotu z jednej akcji miedziowego giganta.

Innym pozytywnym sygnałem z ministerstwa jest umieszczenie KGHM na liście podmiotów o istotnym znaczeniu pozostających w nadzorze resortu skarbu ze względu na strategiczne znaczenie dla gospodarki.


Źródło: Money.pl

Teraz Ministerstwo Skarbu Państwa ma 31,79 procenta udziałów w grupie KGHM. To dobra wiadomość, gdyż istotnie zmniejsza się zagrożenie niespodziewanej sprzedaży pakietu akcji na zasadzie przyspieszonej budowy księgi popytu.

Gorsze wyniki oraz podatek od kopalin równoważą perspektywy ekspansji na rynkach zagranicznych. Czynniki związane z sytuacją w samej spółce jednak odchodzą na dalszy plan. W centrum uwagi będą spekulacje wokół dywidendy i przez kilka miesięcy kurs spółki powinien się bronić przed głębszymi spadkami. Po jej wypłacie możemy doświadczyć mocniejszej wyprzedaż walorów KGHM.

Czytaj więcej o KGHM w Money.pl
Cios w akcjonariuszy KGHM. Kto następny? Donald Tusk nie chce się dzielić zyskami państwowych firm. Nowy podatek sprawi, że drobni inwestorzy dostaną mniej.
1000 procent zysku na KGHM Prezes KGHM dopiero co przejął Quadrę, a już myśli o kolejnych inwestycjach. Zobacz, jak to wpłynie na wyniki spółki.
KGHM chce wykiwać rząd. Uda im się? Miedziowy gigant ma sposób na uniknięcie podatku od kopalin. Zobacz, czy warto kupić jego akcje.
Tagi: kghm, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, raport, raporty giełdowe, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz