Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Akcje na GPW mogą wzrosnąć w tym roku o kilkanaście procent

0
Podziel się:

Zdaniem Deutsche Banku stopy w strefie euro nie zmienią się.

Akcje na GPW mogą wzrosnąć w tym roku o kilkanaście procent
(H-Gall/iStockphoto)

Polska gospodarka ma w tym roku szansę być liderem w regionie. To dobry sygnał dla inwestorów - wynika z prognoz Deutsche Banku.

- _ Rynki wschodzące, do których zaliczana jest również Polska, mają pozytywne perspektywy na ten rok, jednak nie będzie to równomierna poprawa. Jeśli chodzi o koniunkturę w tym roku, Polska jest postrzegana jako lider w naszym regionie _ - mówi Jacek Buczyński, analityk Deutsche Bank PBC. - _ Wyceny akcji w stosunku do spodziewanej poprawy wyników wciąż pozostają na relatywnie atrakcyjnych poziomach, co daje potencjał dla kilkunastoprocentowych wzrostów indeksów _- dodaje.

Stopy w strefie euro bez zmian

Zdaniem ekonomistów Deutsche Banku, o ile duże zachodnie gospodarki - Niemcy czy Wielka Brytania - powinny przyspieszyć, a nawet w Hiszpanii może pojawić się niewielki wzrost, to niektóre kraje strefy euro, jak Grecję, Irlandię i Portugalię, czeka raczej stagnacja.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/201/t100297.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/fala;strajkow;toczy;sie;przez;grecje,43,0,741675.html) Fala strajków toczy się przez Grecję
- _ Wobec kryzysu zadłużenia w Grecji, Portugalii, czy Hiszpanii, państwa strefy są zmuszone do radykalnych oszczędności w obliczu rosnącego zadłużenia _ - przestrzegają ekonomiści Deutsche Bank. W tej sytuacji spośród państw europejskich Szwajcaria, Norwegia i Szwecja są postrzegane przez międzynarodowych inwestorów jako bezpieczne przystanie, dzięki relatywnie niskiemu zadłużeniu sektora publicznego i prywatnego oraz umiarkowanym deficytom budżetowym i handlowym.

Zdecydowanie największym ryzykiem w 2011 roku jest nieznany harmonogram i skala odejścia od luzowania ilościowego w polityce pieniężnej Fed i Europejskiego Banku Centralnego. W przypadku EBC ekonomiści Deutsche Banku prognozują, że stopy w strefie euro pozostaną niezmienione do 2012 roku.

Obawy o reformę OFE

Wśród innych ryzyk inwestycyjnych analitycy Deutsche Banku wskazują również na czynniki wynikające bezpośrednio z polityki polskiego rządu.

- _ Główne ryzyka inwestycyjne, to sytuacja w strefie euro i losy reform fiskalnych. W tym drugim przypadku potrzebne są rozwiązania strukturalne, a nie doraźne. Polskę czekają jednak w tym roku wybory, a więc trudno raczej liczyć na głębsze działania. Obawy budzi także propozycja zmniejszenia składki przekazywanej do OFE, choć według niektórych opinii skutki wydają się nieco przesadzone - _przypomina Jacek Buczyński.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/39/t74791.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/fedak;to;najdrozszy;system;swiata,82,0,748370.html) Fedak: To najdroższy system świata Według niego negatywne skutki zmian w sposobie przekazywania środków do OFE mogą zostać zmniejszone po jednoczesnym wprowadzeniu bardziej elastycznych limitów inwestycyjnych dla funduszy emerytalnych. Istotna będzie również mniejsza w porównaniu do ubiegłego roku wartość ofert na rynku pierwotnym

Analitycy Deutsche Banku zalecają więc polskim inwestorom ostrożność, podkreślając jednocześnie, że nawet wobec zagrożeń jak kryzys w strefie euro, czy niepewność związana z reformami fiskalnymi, Polska powinna się utrzymać na aktualnej ścieżce rozwoju. Jednym z głównych motorów rozwoju powinna być konsumpcja, ale pozytywne tendencje w eksporcie również będą wspierać wzrost gospodarczy.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)