Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Akcje Puław i Apeximu poza obrotem publicznym

0
Podziel się:

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) wycofała z publicznego obrotu akcje Puław SA i Apeximu SA

- poinformowała komisja w komunikacie po wtorkowym posiedzeniu.

Wycofanie akcji Puław nastąpiło na wniosek akcjonariuszy spółki. Natomiast akcje Apeximu wycofano z powodu zaprzestania wykonywania przez spółkę obowiązków informacyjnych.

Komisja nałożyła ponadto na Apexim karę w wysokości 100.000 złotych.

W połowie grudnia NWZA Zakładów Azotowych Puławy SA zdecydowało o wycofaniu akcji spółki z publicznego obrotu. Jedynym akcjonariuszem spółki jest Skarb Państwa.

Akcje Puław zostały dopuszczone do publicznego obrotu w czerwcu 2001 roku. Miesiąc później spółka podjęła nieudaną próbę emisji akcji.

W połowie lutego Sąd Gospodarczy w Warszawie ogłosił upadłość Apeximu.

O ogłoszenie upadłości wnioskowali wierzyciele oraz poprzedni zarząd Apeximu. Zobowiązania spółki wyniosły około 100 mln zł.

Zarząd spółki złożył wniosek o ogłoszenie upadłości pod koniec września zeszłego roku. Powodem złożenia tego wniosku był brak zgody Urzędu Skarbowego i ZUS na restrukturyzację zadłużenia i utrudnienie sprzedaży należącego do spółki biurowca. Jego sprzedaż była jednym z podstawowych warunków powodzenia postępowania naprawczego.

Na wtorkowym posiedzeniu KPWiG nałożyła na Dom Maklerski Banku Handlowego oraz ABN AMRO Securities Polska kary w wysokości 100.000 złotych za naruszenie przepisów prawa, zasad uczciwego obrotu oraz interesów zleceniodawcy.

Komisja zatwierdziła także zmiany w regulaminie Giełdy Papierów Wartościowych. Zmiany te mają na celu m.in. poszerzenie kręgu podmiotów zagranicznych mających możliwość dostępu do GPW o podmioty działające zdalnie, tzn. bez konieczności otwierania oddziału w Polsce.

Zmiany polegają na rozdzieleniu funkcji członka giełdy od funkcji uczestnika rozliczającego KDPW oraz maksymalnej unifikacji obowiązków krajowych i zagranicznych członków giełdy.

KPWiG udzieliła zezwolenia na utworzenie nowych funduszy inwestycyjnych.

Skarbiec TFI otrzymał zgodę na utworzenie Sezam IV Specjalistycznego Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego.

BZ WBK AIB TFI otrzymał zgodę na utworzenie Lukas Funduszu Stabilnego Wzrostu Funduszu Inwestycyjnego Otwartego.

Komisja udzieliła zgodę na połączenie UniXXI Wiek Funduszu Inwestycyjnego Otwartego oraz UniDynamic Europa Funduszu Inwestycyjnego Otwartego reprezentowanych przez Union Investment Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. Połączenie funduszy nastąpi przez przeniesienie majątku UniDynamic Europa FIO do UniXXI Wiek FIO.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)