Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Aktywa TFI spadły w grudniu

0
Podziel się:

Wartość aktywów zgromadzonych w funduszach krajowych TFI spadła w grudniu o 950 mln zł, czyli o 0,7% do poziomu 133,51 mld zł. W skali 12 miesięcy wartość środków powierzonych w zarządzanie krajowym TFI wzrosła o 36%

Aktywa TFI spadły w grudniu

*Wartość aktywów zgromadzonych w funduszach krajowych TFI spadła w grudniu o 950 mln zł, czyli o 0,7% do poziomu 133,51 mld zł. W skali 12 miesięcy wartość środków powierzonych w zarządzanie krajowym TFI wzrosła o 36%, jak podają Analizy Online oraz Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami. *

Negatywna zmiana wartości aktywów, zarządzanych przez krajowe TFI w grudniu, w większym stopniu wynikała z przewagi umorzeń nad wpłatami, niż ze spadku wartości wycen jednostek. W grudniu klienci funduszy wycofali z nich netto 1,1 mld zł.

Miniony rok przyniósł istotne zmiany w strukturze aktywów, w podziale na poszczególne segmenty rynku. Największym wygranym są niewątpliwie fundusze akcji, których aktywa netto na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy uległy podwojeniu i wyniosły w grudniu 42,2 mld zł.

Zdecydowanie szybciej, bo 4-krotnie rosły przy tym środki zgromadzone w funduszach akcji zagranicznych. W segmencie funduszy akcji polskich nadal kilkanaście procent rynku stanowią fundusze małych i średnich spółek, których udział w lipcu przekraczał nawet 23%.

Następny segment, który na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy istotnie zwiększył swoje aktywa to fundusze mieszane, w przypadku których roczna dynamika sięga 46%. To zarazem druga obok funduszy akcyjnych grupa produktów, która w horyzoncie roku zdołała poprawić swój rynkowy udział.

Wśród tych, którym się to nieudało znalazły się fundusze nieruchomości. W ich przypadku wzrost wartości zarządzanych aktywów sięga 35%.

Ponad dwukrotnie wolniej rosły środki zgromadzone w funduszach stabilnego wzrostu, którym powierzyliśmy blisko 1/5 naszych funduszowych oszczędności. Wzrost aktywów dotyczył również najbardziej bezpiecznych produktów, czyli funduszy pieniężnych i gotówkowych, które zakończyły rok zarządzając środkami wyższymi o 11%.

Ostatnią rosnącą grupą były fundusze sekurytyzacyjne, które zdołały powiększyć swoje aktywa o 7%.

Na przestrzeni minionego roku, spadek aktywów nastąpił jedynie w dwóch grupach. O 15% zmniejszyła się wartość środków zgromadzonych w funduszach z ochroną kapitału, przy czym za spadek odpowiadają głównie fundusze krajowe, których aktywa zmniejszyły się o ponad 1/3.

Środki zgromadzone w grupie funduszy zagranicznych, opartych głównie o model produktu strukturyzowanego, wzrosły w ciągu roku o 22,9%. Ostatnią grupą kończącą rok z mniejszymi aktywami są fundusze papierów dłużnych, których środki spadły w ciągu 12 miesięcy o 18%. W tym przypadku spadek aktywów netto dotyczył zarówno produktów inwestujących w papiery emitowane w złotówkach, jak i tych inwestujących w euroobligacje bądź papiery dolarowe.

Rosły natomiast aktywa pozostałych funduszy dłużnych, które skupiają produkty ukierunkowane na inwestycje w obligacje denominowane w innych walutach lub te, bez określonej waluty podstawowej.

WARTO PRZECZYTAĆ:

fundusze
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)