Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Aktywa TFI wzrosły w lutym o 2,7 procenta

0
Podziel się

Aktywa zgromadzone w TFI zwiększyły się w lutym o 2,7 proc., co oznacza wzrost o 3,2 mld zł. Na koniec miesiąca wyniosły one około 120,8 mld złotych.

Aktywa TFI wzrosły w lutym o 2,7 procenta
bErKTGkB

Aktywa zgromadzone w TFI zwiększyły się w lutym o 2,7 proc., co oznacza wzrost o 3,2 mld zł. Na koniec miesiąca wyniosły one ok. 120,8 mld zł - wynika z raportu Analiz Online i Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

_ Trwa dobra passa na rynku funduszy inwestycyjnych. W lutym środki w nich zgromadzone wzrosły o ponad 3,2 mld zł, czyli o + 2,7 proc., w porównaniu do + 2,8 mld zł w styczniu. Na koniec miesiąca warte były 120,8 mld zł, czyli najwięcej od 7 miesięcy. Wartość aktywów zebranych na naszym rynku wyrażona we wspólnej walucie zwiększyła się w tym czasie o + 5 proc. do 29,2 mld EUR _ - napisano w raporcie.

Analizy Online wskazują, że w lutym na światowych rynkach akcji miała miejsce kontynuacja zapoczątkowanego na początku roku odreagowania wcześniejszych spadków.

bErKTGkD

_ Do wzrostu aktywów w ostatnich 2 miesiącach przyczyniło się głównie, obserwowane od początku roku, ożywienie na rynkach finansowych. To m.in. efekt działań EBC zwiększających płynność w sektorze bankowym, jak również lepszych danych płynących z gospodarek. Zdecydowana większość funduszy wypracowała w takich warunkach dodatnie wyniki. W lutym do wzrostu aktywów przyczynili się także sami klienci, którzy znacznie więcej środków ulokowali w funduszach, niż z nich wypłacili. _ - skomentowano w raporcie.

Według szacunków Analiz Online, lutowe saldo wpłat i wypłat było najwyższe od grudnia 2010 roku i wyniosło +1,9 mld zł.

Analizy Online podały, że w ciągu miesiąca aktywa zgromadzone w funduszach akcyjnych zwiększyły swą wartość o + 3,8 proc., do poziomu 24,6 mld zł.

O 8,4 proc. w lutym wzrosły aktywa w funduszach dłużnych. Tym samym na koniec miesiąca osiągnęły najwyższą w historii wartość 22 mld zł. Tak duży wzrost aktywów przyczynił się również do zwiększenia udziału w rynku do 18,2 proc., dzięki czemu fundusze dłużne stały się obecnie drugim pod względem wielkości segmentem, prześcigając fundusze mieszane.

bErKTGkJ

Zwiększyła się również wartość aktywów w funduszach mieszanych, czyli stabilnego wzrostu, zrównoważonych i aktywnej alokacji. Łącznie o +0,5 proc. do 22 mld zł.

W nieco większym stopniu przyrosły aktywa funduszy gotówkowych i pieniężnych, które dzięki zastrzykowi nowych środków zarządzają obecnie 18,6 mld zł, czyli aktywami o +0,9 proc. większymi niż miesiąc wcześniej.

W lutym wzrosły również aktywa funduszy ochrony kapitału, niepublicznych, sekurytyzacyjnych oraz funduszy skupionych w ramach grupy _ nieokreślone _.

Jedyną grupą funduszy, która odnotowała spadek aktywów (o -6,6 proc.) były fundusze rynku surowców. Przyczyniły się do tego zarówno ujemne stopy zwrotu, jak również przewaga umorzeń nad nabyciami.

bErKTGkK

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

bErKTGle
fundusze
giełda
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)