Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Analitycy: spadek indeksów giełdowych po słabych wynikach gospodarki Chin

0
Podziel się:

Notowania indeksów giełdowych w Chinach spadły po raz ósmy z rzędu, co zrodziło obawy o odpływ kapitału.

Analitycy: spadek indeksów giełdowych po słabych wynikach gospodarki Chin
(Xinhua/eyevine/EAST NEWS)
bEJdAmrV

Notowania indeksów giełdowych w Chinach spadły w czwartek po raz ósmy z rzędu, co zrodziło obawy o odpływ kapitału. Zdaniem analityków, zachowanie rynków jest odpowiedzią na ogłoszone w ubiegłym tygodniu słabe wyniki gospodarki chińskiej.

Indeks giełdy Shanghai Composite spadł w czwartek o 2,83 proc., co było największym jednodniowym spadkiem od 4 marca, a jego wartość była najniższa w tym roku i wyniosła 2148,36 pkt. Poprzedni najniższy kurs zanotowano 2 maja i wynosił on 2174,12 pkt.

Zhang Qi, analityk z biura maklerskiego Haitong Securities Co Ltd powiedział ogólnokrajowemu dziennikowi Zhongguo Ribao, że zachowanie rynków giełdowych jest odpowiedzią na słabe wyniki gospodarki chińskiej.

bEJdAmrX

Najbardziej dotkliwe jest spowolnienie produkcji przemysłowej w maju do poziomu 9,2 proc. w ujęciu rok do roku. Znacznie poniżej oczekiwań rynkowych były również majowe wyniki eksportu, który wzrósł tylko o 1 proc., do 1,14 bln juanów (185,8 mld dolarów) wobec spodziewanego wzrostu na poziomie 7,3 proc. Podobnie było z importem, który wzrósł o 1 proc. do 1,01 bln juanów, wbrew wcześniejszym oczekiwaniom 6-proc. wzrostu. Wskaźnik cen konsumpcyjnych wyniósł w maju 2,1 proc. w ujęciu rdr, co stanowi spadek w porównaniu z kwietniem (2,4 proc.).

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/199/252103.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prezydent;chin;zapowiada;dwukrotny;wzrost;pkb,154,0,1193370.html) *W 8 lat chcą zwiększyć PKB dwukrotnie * Prawdopodobieństwo, że w najbliższym czasie dojdzie do jakichkolwiek poważnych reform jest jednak bardzo niskie.

Bank Światowy obniżył prognozę wzrostu gospodarczego dla Chin w 2013 r. z 8,4 proc. do 7,7 proc., dodając w komentarzu, że chińscy decydenci szukają metody na zrównoważenie wzrostu narodowej gospodarki. Również Bank Barclays obniżył swoje prognozy odnośnie wzrostu gospodarki chińskiej z wcześniejszej wartości 7,9 proc. do 7,4 proc., uzasadniając, że zapowiadane przemiany strukturalne i modernizacyjne nie postępują w zapowiadanym tempie i zakresie.

Zdaniem Wang Jianhui, głównego ekonomisty z biura maklerskiego Southwest Securities Co Ltd, Bank Rezerw Federalnych USA stopniowo będzie ograniczać i ostatecznie wycofa się z programu ilościowego luzowania polityki pieniężnej, co oznacza, że będzie o wiele mniej pieniądza spekulacyjnego krążącego po giełdach międzynarodowych.

bEJdAmsd

Uważa on, że do uzdrowienia sytuacji na chińskiej giełdzie konieczne jest wznowienie ofert IPO, po ośmiomiesięcznej przerwie, bowiem rynek spragniony jest nowych możliwości inwestowania. Obecnie ponad 660 firm chińskich czeka z gotowymi pakietami akcji na pozwolenie Chińskiej Komisji Regulacyjnej ds. Papierów Wartościowych.

W reakcji na spadek kursów na giełdzie chińskiej podobnymi spadkami zareagowała na początku tygodnia większość giełd regionu Azji i Pacyfiku: w czwartek Nikkei w Japonii poszedł w dół 6,35 proc., Hang Seng w Hongkongu spadł o 2,19 proc., a indyjski BSE Sensex spadł o 1,12 proc. Wang ostrzega, że wprawdzie reakcje rynku są mocno przesadzone i nie odpowiadają sytuacji gospodarczej chińskiej gospodarki, ale należy zachować szczególną ostrożność wobec długoterminowej tendencji spadkowej.

Eksperci uważają, że przyczyną gwałtownych spadków wartości indeksów giełdowych jest wprowadzenie na giełdy chińskie kapitału z szarej strefy, który ma tendencję do szybkiego wycofywania się w momentach zagrożenia. Według ocen niektórych specjalistów, nawet do 40 proc. transakcji realizowanych jest przy pomocy kapitału pochodzącego z szarej strefy.

Czytaj więcej w Money.pl
Chiny zaskoczyły. Tym razem negatywnie Pekin podał dane dotyczące PKB i produkcji przemysłowej w pierwszym kwartale tego roku. Jest gorzej od oczekiwań.
Chiny pod ścianą. Rząd ujawnia prognozy Doradcy chińskiego rządu wskazali największe zagrożenia, stojące przed największą fabryką świata.
Zaskakujące dane o chińskiej gospodarce Produkt Krajowy Brutto Chin wzrósł w czwartym kwartale 2012 roku o 7,9 procent rok do roku, po wzroście w trzecim kwartale o 7,4 procent.
bEJdAmsy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)